szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

November 13-án hallgatja meg az Európai Parlament Tonio Borg máltai politikust, akit a máltai kormány John Dalli lemondása után jelölt az Európai Bizottságba - közölte pénteken az Európai Parlament sajtószolgálata.

Az unió működéséről szóló szerződés szerint egy biztos lemondása esetén utódát a bizottság mandátumából hátralévő időre az Európai Tanácsnak kell kineveznie az Európai Bizottság elnökének beleegyezésével azután, hogy kikérték erről az Európai Parlament véleményét.

Tonio Borg személyéről várhatóan novemberi plenáris ülésén, Strasbourgban szavaz majd az Európai Parlament.

Az EP szeretne több információt kapni John Dalli lemondásának körülményeiről. Ennek érdekében a parlament elnöke és a frakcióvezetők felkérik José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy adjon átfogó és részletes tájékoztatást a máltai biztos lemondásának minden körülményéről, valamint a Csalás Ellenes Hivatal jelentésébe is szeretnének betekintést nyerni.

A bizottságtól múlt kedden közölték, hogy Dalli egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztos azonnali hatállyal lemond, miután a Csalás Ellenes Hivatal (OLAF) megállapította: egy máltai vállalkozó a biztossal való kapcsolatára hivatkozva pénzt kért egy svéd dohányipari cégtől, cserébe pedig azt ígérte, hogy befolyásolni tud jövőbeni uniós döntéseket. Az OLAF jelentése szerint a tranzakció nem valósult meg, Dalli érintettségére nem találtak közvetlen bizonyítékot, a hivatal mégis úgy ítélte meg, hogy tudott az eseményekről.

Az azóta eltelt időszakban szabályos nyilatkozatháború indult Dalli és a bizottság között, ami egyáltalán nem jellemző az Európai Bizottságra. Dalli azt állítja: nem kapott betekintést az ügyről készült OLAF-jelentésbe, és nem védhette meg magát. Ezen túlmenően a máltai politikus azt is kijelentette, hogy Barroso arra kérte, mondjon le, amibe ő bele is egyezett, de írásban a mai napig nem adta be lemondását.

Barroso a héten levélben válaszolt Dalli állításaira, és közölte vele, hogy képtelen elfogadni az egykori biztos kijelentéseit. Barroso szerint Dallinak többször is lehetősége volt, hogy kifejtse véleményét a vizsgálattal kapcsolatban, múlt kedden pedig két tanú - a bizottság jogi szolgálatának vezetője és Barroso kabinetfőnöke - jelenlétében egyértelműen kijelentette, hogy azonnali hatállyal lemond, miután Barroso ismertette vele annak a levélnek a tartalmát, amelyben az OLAF a vizsgálat eredményeit foglalta össze.

Az uniós jog nem írja elő, hogy a bizottság tagjainak írásban kellene beadniuk lemondásukat, viszont kimondja annak visszavonhatatlanságát, úgyhogy ezzel kapcsolatban nem merülhet fel több kérdés - írja José Manuel Barroso.

Az Európai Unióról szóló szerződés 217. cikke mindössze annyit mond ki, hogy a Bizottság tagja köteles benyújtani lemondását, ha a testület jóváhagyása után az elnök őt erre felszólítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!