szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két napja még vissza akart vonulni a politikától, ma már teljes fordulatszámon pörög Silvio Berlusconi, akit pénteken négy év szabadságvesztésre ítéltek adócsalás miatt. Németország okozta az olasz válságot - jelentette ki egyebek mellett Berlusconi, aki szerint "Olaszország nem demokrácia, hanem az ügyészek diktatúrája".

Silvio Berlusconi, a négy év szabadságvesztésre ítélt volt olasz miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a politika színpadán kíván maradni, cáfolva ezzel két nappal korábbi, ezzel ellentétes tartalmú közlését.

Szombati sajtótájékoztatóján "váratlannak, hihetetlennek és tűrhetetlennek" nevezte a vele szembeni ítéletet. "Ezer bíró foglalkozott már velem és vállalkozói csoportommal. Olaszország nem demokrácia, hanem az ügyészek diktatúrája" - mondta Berlusconi, börtönbüntetését abszurdabbnak nevezve, mint az abruzzói földrengésért elítélt tudósokét. 

A Monza közeli Villa Germettóban, a Szabadság Népe (PdL) szabadegyetemén tartott több mint egyórás beszédében Berlusconi megerősítette korábbi elhatározását, miszerint nem jelöli magát miniszterelnöknek. 

"Ugyanakkor megváltoztattam korábbi terveimet" - jelentette ki a négyszeres olasz kormányfő. Elmondta: ahelyett, hogy alapítványa munkájával és a Milan csapatával foglalkozna, ideje nagy részét ismét hazájának szenteli. Politikai programpontokat sorolt fel az alkotmány módosításától az adóreformig.  

Németország okozta az olasz válságot

Berlusconi tavaly novemberi lemondásáért Németországot okolta. Szavai szerint azért kellett félreállnia, mivel "Németország nyomást gyakorolt az EU állam- és kormányfői találkozóin", ő viszont olasz kormányfőként nemet mondott a Görögországnak szánt segélyek késleltetésére, a Németország diktálta megszorításokra.

Miniszterelnöksége idején az olasz gazdaság nehézségeit Berlusconi szerint az okozta, hogy "a német bankok azt az utasítást kapták, hogy adják el a tulajdonukban levő olasz államkötvényeket". Úgy vélte, Németország okozta az olasz recessziót, "nem engedte meg az Európai Központi Banknak, hogy valóban európai bank legyen". 

Nicolas Sarkozy és Angela Merkel "meggyilkolta nemzetközi hitelességemet" - hangoztatta. 

Kijelentette, hogy Mario Monti kormányfő, Angela Merkelnek engedelmeskedve, "végtelen recesszióba" süllyeszti Olaszországot. 

Berlusconi az Il Giornale című napilapban megjelent közleményében csütörtökön még azt jelezte, hogy távozni készül az aktív politikából, hogy "átadja a helyét a fiatalabbaknak". Az olasz sajtó már akkor úgy vélte, hogy bejelentése nem egyenlő a politikából való teljes visszavonulással, hiszen pártján, a PdL-en belül vagy máshol "jelentős háttérszerepet" fog betölteni.

Pénteken azonban a milánói bíróság négy év börtönbüntetésre ítélte a többszörös volt miniszterelnököt, amit Berlusconi nem habozott azonnal "politikai döntésnek" minősíteni. 

Átalakítaná az igazságszolgáltatást

Szombaton az ítélet indoklásának ismeretében kijelentette: továbbra is a politika színpadán kíván maradni. Szerinte ugyanis az olasz igazságszolgáltatásra alaposan ráfér az átalakítás. "Kötelességemnek érzem, hogy a terepen maradjak az igazságszolgáltatás világának megreformálása érdekében, biztosítva azt, hogy más állampolgárokkal ne történhessen meg az, ami velem történt" - mondta.

A szó szoros értelmében "kikérte magának" a milánói bíróság indoklásában szereplő kitételt, amely szerint "bűnözői hajlammal" rendelkezne. "Ez az indoklás leghihetetlenebb része" - mondta Berlusconi, felsorolva önmagának tulajdonított érdemeit, miszerint "ügyes vállalkozónak" bizonyult, aki csaknem tíz évet töltött a miniszterelnöki székben, "öt gyermek apja és hat unoka kitűnő nagyapja".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!