Izraeli bombázások: Gázában alig van áram és víz
Vasárnap újabb rakétákat lőttek ki Tel-Aviv városára, amelyeket azonban megsemmisített a Vaskupola nevű védelmi rendszer. A Gázai övezetben azonban egyre több a légicsapások áldozata, akadozik az áram- és a vízellátás is. Folyamatosan frissülő tudósítás Tel-Avivból.
Gázában egyre intenzívebb izraeli bombázások kezdődtek az esti órákban. A Motasem Dalloul nevű twitterező így festi le a jelenlegi helyzetet: "az utcák teljesen sötétek az én városrészemben, nincs elektromos áram. Egy lélek sincs kint, mert az emberek félnek kimenni". Hozzáteszi, hogy a vízellátásban is problémák vannak szerte a városban.
Vasárnap délután: egyre több az áldozat a Gázai övezetben
Vasárnap délután tovább folytatódtak a rakéta-támadások Izrael középső, illetve déli részén. A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint a zsidó állam legnépesebb városára, Tel-Avivra is kilőttek két újabb rakétát Gázából, amelyeket a Vaskupola nevű védelmi rendszer ismét megsemmisített. Egy jeruzsálemi lakos az eset kapcsán kérdésünkre elmondta, "amikor ma Sderotban ebédeltünk, azt kérdeztem a pincértől, hogyan lehet megszokni az állandó bombázásokat. A válasz az volt, hogy sehogy".
Közben a határ másik oldalán jelentősen megugrott a civil áldozatok száma. Jon Donnison, a BBC tudósítója szerint csak a mai napon 18 ember vesztette életét Gázában, köztük 9 gyerek és 4 nő, amivel szerda óta összesen 64-re nőtt a palesztin áldozatok száma. Az al-Kasszám Brigád rövid twitter-bejegyzéssel reagált a hírre, miszerint "a Dalou család lemészárlása nem marad megtorlás nélkül".
Egy egyiptomi aktivista, Gibi Ibrahim twitteren azt írta, hogy demonstrációt szerveztek a Gázai övezet határánál azért, hogy engedjék be őket a területre, de ezt az izraeli hadsereg megtagadta.
Az Izrael Rádió ezalatt arról számolt be, hogy Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő találkozott Laurent Fabius francia külügyminiszterrel. "Először be kell fejezni a harcokat, csak aztán kezdhetünk el beszélni" - fogalmazott az izraeli miniszterelnök a találkozón. Fabius erre reagálva kifejtette, hogy "mi azt szeretnénk elérni, hogy minél gyorsabban megszülessen a tűzszüneti megállapodás".
Vasránap délelőtt: a Vaskupola jól működött
Tel-Avivban lassan kezdik megszokni a szirénákat az emberek, sokan pedig nagy elismeréssel beszélnek a szombaton a város köré telepített védelmi rendszerről is. A riadó után Ori Grossman tel-avivi lakos azt mondta a hvg.hu riporterének, hogy "nem kell izgulni, mert a Vaskupola úgyis megfogja majd az összeset, hadd
pazarolják csak a rakétáikat". A Haaretz információ szerint egy autó kigyulladt Tel-Aviv déli részén, feltehetően a megsemmisített rakéta lehulló darabjai miatt.
Ennél jóval kritikusabb a helyzet az Izrael déli részén található Askelónban, amelyet vasárnap reggel óta ismét több rakétatámadás ért Gázából. Az egyik twitterező, Joseph Dana így foglalta össze élményeit: "Most értem épp Askelónba, és meglepetésemre az utcák egyáltalán nem voltak üresek. Ráadásul egy csomó izraeli katona is itt várakozik, mielőtt a határhoz vezénylik őket".
Közben a Nemzetközi Újságíró Szövetség kiadott egy közleményt a két gázai médiaközpont bombázása kapcsán. A kommüniké az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik döntésére hivatkozik, amely "elítéli az újságírók ellen intézett támadásokat a konfliktusos szituációk során".
Vasárnap délelőtt: két újabb rakéta érte el Tel-Avivot, de a védemi rendszer működésbe lépett
A hvg.hu tudósítója szerint újabb két újabb rakéta érte el Tel-Aviv városát. Két robbanást lehetett hallani, de egyelőre nem tudjuk, hogy pontosan hol csapódtak be a bombák. Az izraeli Haaretz úgy tudja, hogy a két rakétát megsemmisítette a Vaskupola nevű védelmi rendszer. A Hamász katonai szárnya a Reuters újságírójának elismerte, hogy szándékosan Tel-Avivot célozták meg a rakétákkal.
Sorozatban ez volt a negyedik Tel-Aviv ellen indított rakétatámadás az utóbbi néhány napban. Izrael legnépesebb városában egyébként az 1991-es öbölháború óta nem volt példa ilyesmire.
A Tel Aviv-ot ért rakétatámadás előtt három perccel az egyik izraeli rádió Hamász-forrásokra hivatkozva éppen azt közölte, hogy Kairóban egyre közelebb kerülnek a tűzszünet bejelentéséhez. Hozzátették, hogy Mohamed Murszi egyiptomi elnök állítólag telefonon is beszélt a Hamász Gázában tartózkodó vezetőivel.
Kora reggel Ehud Barak izraeli védelmi miniszter arra kérte a kabinetet, hogy további 750 millió sékellel támogassa a Vaskupola néven ismert légvédelmi rendszer kiterjesztését.
Az izraeli Haaretz két újságírója, Amos Harel és Avi Issacharoff vasárnapi elemzésükben úgy vélekedett, hogy "Izrael nem törekszik arra, hogy megdöntse a Hamász uralmát, viszont rövid pórázon szeretnék tartani őket".
Közben a twitteren többen arról panaszkodnak, hogy szerintük Izrael azért bombázott le több Gázai médiaközpontot szombat éjszaka, mert nem szeretné, hogy "bárki tudomást szerezzen az emberek szenvedéséről" az övezetben. Idő közben több közösségi oldalon is megjelent egy olyan híresztelés, miszerint Kairóból elindult egy "szolidaritási busz" a Gázai övezet felé.
Az Anonymus hekker-csoport izraeli kormányzati holnapokat ért támadásai kapcsán írja az Randa Al Veranda nevű felhasználó twitteren: "Szomorú vagyok és tehetetlen. Tudom, hogy izgalmas dolog honlapokat feltörni, de ezek nem igazi győzelmek azok szemében, akik épp a halottaikat siratják Gázában".
Vasárnap reggel: "Szörnyű dolog arra ébredni, hogy az eget eltakarja a füst"
A Gázai konfliktus ötödik napján már Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök is az ideiglenes tűzszünet kihirdetésével számol. A feltétel mindösszesen annyi, hogy teljesen szűnjön meg a rakéták kilövése a Gázai övezetből Izrael irányába - közölte a Haaretz izraeli napilap vasárnap reggeli száma. Ennek kapcsán írja Michael J Rosenberg a twitteren, hogy "Netanjahu azt szeretné, hogy Gáza egy gettó maradjon, Ciszjordánia pedig megszállt terület. Minden vízforrásával együtt".
Nem tűnik reálisnak a tűzszüneti megállapodás annak fényében sem, hogy a The Jerusalem Post információi szerint vasárnap reggel óta először a Negev-sivatagban élő közösségekre, majd Ashkelon városára lőttek ki több rakétát a Hamász által irányított övezetből. A lap úgy tudja, hogy a támadásokban senki sem sérült meg, de a bombázást jelző szirénák folyamatosan szólnak a településen.
A szerda óta tartó gázai hadműveletben a vezető izraeli lapok statisztikái szerint eddig 52 palesztin és 3 izraeli vesztette életét. A hvg.hu riporterének vasárnap reggel sikerült Facebookon beszélnie egy Gázai övezetben élő fiatal lánnyal, Walaa Al Ghusseinnel, aki elmondta: "szörnyű dolog arra ébredni, hogy az eget eltakarja a füst. Minden reggel ezt látom az ablakomból, amikor kinyitom a szemem".
Szombat este: a háború ellen tüntettek Tel-Avivban
Háború-ellenes demonstrációt tartott szombat este fiatal izraeliek egy csoportja Tel Aviv központjában. A rövid megmozduláson nagyjából ezer ember vett részt. A tüntetők olyan transzparensekkel érkeztek a Habima térre, mint a "Ne lőj, inkább beszélj", illetve a "Ne gyűlölködj". A tüntetés egyik főszervezője a hvg.hu riporterének elárulta, azért hívták ide az embereket, hogy "mindkét fél azonnal szüntesse be az erőszakot".
Az aktivista kiemelte, hogy "azoknak, akik szerint egy rakás Hamász-rajongó van itt muszáj elmondanunk, hogy senki nem gondolja közülünk, hogy a Hamász egy csodálatos humanitárius szervezet. Az itt lévőknek csak simán elegük van az izraeli kormány szavazatszerzési hadjáratából. Rengeteg ártatlan ember fizet az életével ezért az akcióért. Ráadásul elegünk van abból is, hogy a városunkat bombázzák miattuk" - tette hozzá végül.
Noha a legtöbb izraeli médium tagadja, a twitteren terjedő információk szerint Mohamed Murszi egyiptomi elnök újságírók előtt kifejtette: "vannak jelzések arra nézve, hogy Gázában hamarosan tűzszünet lesz, de egyelőre erre nincs semmilyen garancia".
Szombat este: volt, aki lefilmezte a Tel-Aviv felett repülő rakétát
A hvg.hu-nak sikerült beszélnie Elyse Whitehead Izraelben tanuló amerikai állampolgárral, aki épp a tengerparton volt a rakéták becsapódásakor. "A tengerparton voltunk a barátaimmal, amikor megszólaltak a szirénák. Elkezdtünk futni egy épület felé, és láttuk, hogy a Vaskupola lelőtte az egyiket. Iszonyatosan közel volt a robbanás. Valami füstölt is kicsit. A másodiknál már tapsoltak az emberek, amikor lelőtték" - tette hozzá Whitehead.
A negyedik napja tartó legújabb Gázai konfliktus során ismét kiderült, hogy a palesztinok kérdését egyszerűen nem lehet a szőnyeg alá söpörni. A feloldhatatlannak látszó problémát jól szemlélteti a hvg-hu-nak nyilatkozó Yael Shomer politológia professzor véleménye is. A Tel Aviv University oktatója úgy látja, noha "mindkét fél azt mondogatja, hogy a másiknak kell abbahagynia - közben egyikük sem tesz semmilyen lépést ennek érdekében. Senki sem tudja, hogy mi lesz ennek a vége, de őszintén remélem, hogy végül nem kerül sor szárazföldi támadásra" - fogalmazott Shomer.
Közben egy másik újságíró, Michelle Shephard is megerősítette, hogy "Gázát elhagyni gyakorlatilag lehetetlen. Nincsenek sem óvóhelyek, sem pedig olyan épületek, amelyek biztonságosak lennének".
Szombat délután: rakétatámadás Tel-Aviv ellen
Helyi idő szerint szombat délután fél 5-kor újabb rakétatámadás érte Tel Aviv városát. Egyelőre nem tudni, hogy elérte-e a lakott területeket. Tudósítónk szerint az emberek fejvesztve menekültek az óvóhelyekre. Hallottuk a robbanást is.
Az emberek egyébként lassan kezdik megszokni a támadásokat Tel Avivban is. Tudósítónk óvóhelyén például egy középkorú brit férfi így viccelődött: "nagyobb az esélye, hogy elüt a járdán egy autó, mint hogy Tel Avivban bombatalálat érjen".
A szirénák megszólalása után két robbanást lehetett hallani. A korábbi hírekkel ellentétben - miszerint találat érte a várost - a Vaskupola védelmi rendszer megsemmisítette a rakétákat - állítja az izraeli katonai rádió. Az izraeli mentőszolgálat később megerősítette, hogy a támadásban nem sebesült meg senki. Avi Dichter civilek védelméért felelős miniszter nem sokkal az eseményeket követően leszögezte, hogy Tel Aviv-ot "alig néhány" rakéta érheti el, nem úgy, mint az Izrael déli részén található településeket.
Szombat délután: körsms a gázaiaknak
Izraeli sajtóértesülések szerint a szárazföldi csapatok 24 órán belül megindulhatnak a Gázai övezet központja felé, amennyiben továbbra is folytatódik a rakéták kilövése a területről. Ezt egyebek mellett megerősíti az a rövid kommentár is, amit Katya Adler, a BBC tudósítója közölt szombat délután.
Az újságíró kifejtette, hogy amikor megpróbálták megközelíteni a gázai határt, az izraeli katonák megállították őket, arra hivatkozva, hogy az "lezárt katonai terület". Közben a Bassem Sabry nevű twitterező azt írja, hogy az izraeli hadsereg olyan szöveges üzentet küldött a Gázai övezet mobiltelefonjaira, miszerint "Nemsokára jön a következő fázis. Maradj távol a Hamász-tagoktól".
A Haaretz nevű helyi lap úgy tudja, hogy a Hamász nem engedi, hogy külföldi állampolgárok - köztük 22 újságíró - elhagyják a Gázai övezetet. Idő közben a twitteren terjed egy másik meg nem erősített értesülés is, miszerint az Anonymus néven ismert hacker-csoport több száz izraeli honlapot tört fel szombat kora délután, majd törölte az izraeli Külügyminisztérium adatbázisát is.
Szombat kora délután: "az emberek mindkét oldalon rettenetesen szenvednek"
Szombat kora délután a szárazföldi beavatkozás mellett sokan arról kezdenek beszélni, hogy a nemzetközi közösség miként reagált a jelenlegi gázai konfliktus ügyében. Noha Németország, az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyértelműen a Hamászt okolja az erőszak elharapódzásáért, egy esetleges izraeli szárazföldi beavatkozás megváltoztathatja ezeket a véleményeket.
Egy azerbajdzsáni kommentelő, Ertan Orucu például már most is elítéli a nyugati országokat azért, mert azok inkább Izraelt támogatják a palesztinok helyett. "Nem értem, hogyan lehet valaki ennyire szemforgató... az izraeliek egy olyan földön élnek, amely egyszer a palesztinoké volt". A másik véleményt képviseli Zelda Londonból, aki nem érti, hogy "hány iskolát kell még találatnak érnie ahhoz, hogy belássa a világ, hogy az izraeli kormánynak valamit reagálnia kell. Én teljesen Izrael mellett állok". Végül itt van Shaiko Tel Avivból, aki a hvg.hu riporterének kérdésére tömören annyit mondott: "én csak annyit szeretnék a világ tudomására hozni, hogy az emberek mindkét oldalon rettentően szenvednek, és halálra vannak rémülve".
Közben az izraeli kormány arra kér mindenkit, hogy lehetőleg ne tegye közzé a különféle közösségi oldalakon a rakéták becsapódásának pontos helyét. Erre szerintük azért van szükség, mert a Hamász hírszerzése, és más szervezetek a Facebookon vagy Twitteren közölt információk alapján képesek pontosabban bemérni a következő izraeli célpontokat. A hadsereg sajtóközleményeiben nem véletlenül használnak kizárólag olyan kifejezéseket, mint a "lakatlan, illetve lakott" terület. Az izraeli Yid With Lid nevű blog szerint egyébként a technológiát évtizedek óta ismerik, a közösségi média használata pedig egyre népszerűbb a katonai hírszerzésnél.
Könnyeivel küzd a gázai fiú
Természetesen a határ másik oldalán sem sokkal jobb a helyzet. Egy gázai twitterező, Mohamed Zeyara szombat délelőtt azt írta, hogy éppen most zuhant négy rakéta az egyik legjobb gázai focipályára. "Még emlékszem, amikor a miniszterelnök itt játszott a pálya egyéves évfordulóján. Most a könnyeimmel küzdök" - teszi hozzá Zeyara, aki egy órája még arról tett közzé bejegyzést, hogy milyen szerencsés, mert a házuk mellett becsapódó bomba végül nem robbant fel.
Jól szemlélteti a környező arab országokban élők hozzáállását egy másik, szombat reggel született bejegyezés. Hanisah Johari azt írja, hogy "a muszlimok olyanok mint az emberi test. Amikor az egyik rész sajog, azt az egész test megérzi. Imádkozzunk együtt azokért, akik most Gázában szenvednek" - zárta le Johari.
Az izraeli légicsapások és a szárazföldi bevonulás civil áldozataira hívja fel a figyelmet egy másik twitterező, Paul Danahar. Mint fogalmazott, "A Gázai övezet mindössze negyven kilométer hosszú és tíz kilométer széles, közel kettő millió lakossal (egészen pontosan 1.7 millió - a szerk). Nem a legjobb hely egy olyan háborúhoz, amelyben el akarod kerülni a civil áldozatokat" - írja Danahar.
Tel-Avivban várakoznak
Egy relatíve nyugodt éjszaka után szombat reggel ismét megindultak a rakétatámadások Izrael Gázai övezettel határos déli részén. Tudósítónk szerint bár Tel Avivban egyelőre nyugodtak az emberek, mindenki azt várja, hogy mikor indítják meg végre a szárazföldi erőket a Gázai övezet felé. A hvg.hu-nak szombat reggel nyilatkozó fiatal izraeli lány, Tamar Cohen kifejtette, "nagyon félünk attól, hogy ha bevonul az izraeli hadsereg Gázába, akkor más arab országok is beszállnak majd a harcokba".
Hasonló véleményen volt egy Izraelben tanuló dán hölgy, Kaia Tetlie is. Szerinte "elképesztő, hogy több mint 75 ezer tartalékost hívtak be péntek este. Az utolsó Gázai háborúban (2008. decemberében kezdődött és nagyjából három hétig tartott) összesen 10 ezer izraeli katona vett részt, és a Hamász már azt is úgy aposztrofálta, mint a Gázai mészárlást. Mi lesz akkor most?" Tetlie hozzátette, a nemzetközi programban tanuló európai diákok közül sokan fontolgatják, hogy esetleg hazautaznak, amíg "lecsillapodik a helyzet".
Az izraeli vezetés pénteken este rendelte el 75 ezer tartalékos mozgósítását. A szerda óta tartó harcoknak jelenleg 29 palesztin és 3 izraeli áldozata van.
A pénteki előzmények
A csütörtöki rakétatámadásokat követően pénteken délelőtt újabb, Fajr típusú rakétát lőttek ki a Gázai övezetből az Izrael középső részén található Tel Aviv városára. Az 1991-es öbölháború óta nem szóltaltak meg a szirénák a zsidó állam legnépesebb városában. Az iráni fejlesztésű rakéták távolsági rekordot döntöttek, de senkit sem sebesítettek meg.
Tel Aviv mellett Jeruzsálemre is rakétákat lőttek ki péntek délután. A Hamász katonai szárnya péntek késő délután bejelentette: a rakétatámadás célpontja az izraeli parlament (Knesszet) volt Jeruzsálemben. Egy ciszjordániai twitterező szerint a Jeruzsálemre kilőtt rakéta a város izraeli részét érte. Az izraeli katonai rádió viszont azt közölte, hogy a rakéta a város mellett található üres területre zuhant. A támadásban senki sem sérült meg.
Izrael közlése szerint a harmadik napja tartó hadműveletben nagyjából 600 légi csapást mértek az övezetre. A legfrissebb információk szerint a palesztinok 550 rakétát lőttek ki a zsidó állam területére, amelyből 184-et megsemmisített a Vaskupola nevű légvédelmi rendszer. A halálos áldozatok száma eddig 23 palesztin és 3 izraeli részről.
Időközben Izraelben mintegy 16 ezer tartalékost mozgósításítottak, és megkezdődött a szárazföldi erők összevonása a gázai határnál. Sokak szerint feltételezhető, hogy az elkövetkező napokban, vagy még ma este Izrael szárazföldi támadást indít a sűrűn lakott Gázai övezet ellen. Ilyen hadműveletre utoljára négy éve, 2008-2009 fordulóján került sor.
Tudósítónk szerint Tel-Avivban a péntek délelőtti rakéta-támadás óta visszatért az élet az utcákra, noha a szokásosnál kisebb a forgalom. Az izraeliek nagy része megszokta, hogy állandó veszélynek van kitéve az élete. A hvg.hu-nak nyilatkozó 30 éves Ori Grossman például úgy fogalmazott: "nem vagyok teljesen bolond, persze, hogy félek egy kicsit, de ez nekünk mindennapos dolog. Pláne nekem, aki Be'er Shevaban nőtt fel (a Gázai övezethez közel található város, amelyet
naponta ér rakétatámadás - a szerk.)". Ehhez egyébként nem is fér kétség, hiszen a kérdés elhangzása után teljes magabiztossággal folytatta kávéját az egyik népszerű szórakozóhelyen.
Idő közben Jeruzsálemben közel sem ennyire nyugodtak az emberek. Egy helyi lakos, Daniel Seidemann twitter-bejegyzésében azt írta, hogy a helyzet lassan kezd "idegborzoló" lenni. Szintén Jeruzsálemből írta valaki, hogy amint a szirénák megszólaltak, "fogtam a gyerekeimet, és kimenekültünk a lépcsőházba a többi szomszéddal együtt. Ez volt a legbiztonságosabb hely az épületben, ahol megvártuk, míg vége lesz a riadónak". Egy idősebb asszony úgy fogalmazott: "Most jobban kell imádkoznunk, mint valaha, hogy végre béke legyen Jeruzsálemben".
Másfél perc alatt eljutni az óvóhelyig
Bár hivatalosan már elkezdődött a sábesz (a zsidó vallásúak szombat estig tartó pihenőnapja), a kevésbé vallásos Tel-Avivban ez egyáltalán nem látszik meg. Egy átlagos péntek este legalább annyian vannak a szórakozóhelyeken, mint a hét "hivatalos" utolsó napján, csütörtökön. Jeruzsálemről ugyanez nem mondható el. Ott péntek este naplemente után már egy lélek sincs az utcákon.
A hvg.hu tudósítója telefonon beszélt Max Simon politológia-hallgatóval, aki épp a családját ment meglátogatni Jeruzsálembe, amikor találat érte a várost. A 24 éves amerikai állampolgár, aki egyébként a Tel-Avivi egyetemen tanul, kifejtette, a riadó és "az óvóhelyen való bujkálás teljesen új megvilágításba helyezte az egész közel-keleti helyzetet. Minden olyan közelinek és valóságosnak tűnik most".
Izraelben egyébként a legtöbb újonnan épült háznak van saját óvóhelye. Noha az olyan városokban, mint például Tel-Aviv (ahol viszonylag ritkák a rakéta-támadások), az emberek nem is nagyon tudják, hogy hol vannak ezek. A csütörtöki támadás óta azonban mindenki igyekszik kiszámolni, hogy mennyi idő alatt lehet a lakásból eljutni ezekbe, mivel a szirénák megszólalása után pontosan másfél perc van hátra a rakéták becsapódásáig.
Egyiptomból is lőhették Izraelt
A hvg.hu-nak nyilatkozó három külföldi hallgató elárulta, a péntek délutáni tel avivi támadáskor épp indulni készültek az egyetemről, amikor megszólaltak a szirénák. "A buszmegállóban álltunk, amikor riadóztak, ezért visszafutottunk az egyetemre. Nem tudtuk, hogy hová szaladjunk, ezért beálltunk egy betonfal mellé. Mindenki reszketett" - tette hozzá Nair Perea, aki Mexikóból jött Izraelbe tanulni.
A Haaretz úgy tudja, hogy péntek éjszaka több rakétát is kilőttek egyiptomi területről Izrael déli részére. Az egyik
twitterező ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy az "arab tavasz nem Egyiptom demokratizálódásról szólt, viszont áldás volt a Hamász számára". A howardgold nevű felhasználó szerint a lépéssel "Egyiptom nyíltan támogatja a Hamászt Gázában, ami újabb fenyegetést jelent Izraelnek". Ezt az információt azonban egyelőre hivatalos helyről nem erősítették meg. Szakértők kevésbé tartják valószínűnek, hogy Egyiptom beszállna a Hamász oldalán a harcokba.
Cikkünk hamarosan frissül a helyszínről.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Újabb palesztinok haltak meg az izraeli támadásokban
Öt palesztin veszítette életét a péntek reggeli izraeli légicsapásokban a Gázai övezetben - közölték a területet irányító Hamász-kormány egészségügyi hatóságai.
Egyiptom: az izraeli hadművelet "az emberiesség elleni támadás"
Az "emberiesség elleni" támadásnak nevezte pénteken Mohamed Murszi egyiptomi államfő a Gázai övezet ellen indított izraeli hadműveletet - jelentette a MENA állami hírügynökség.
Hetekig is eltarthat az izraeli-gázai háború
Húsznál is több áldozata van a szerda óta tartó izraeli-gázai konfliktusnak. Izrael szárazföldi erő bevetésére készül, a Hamász kellemetlen meglepetésekkel fenyeget. Nem tudni, hogy a környező arab országok hogyan reagálnak, de többen már próbálják békíteni a harcoló feleket. A négy évvel ezelőtti, mostanihoz hasonló gázai háború három hétig tartott.
Hezbollah: Izraelt az olajjal kellene megfogni
A Hezbollah libanoni síita szervezet vezetője felszólította pénteken az arab monarchiákat, hogy a gázai hadművelet leállítása érdekében vessék be az "olajfegyvert" Izrael ellen: korlátozzák a kitermelést vagy emeljék meg az olajárakat.