szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína vált az illegálisan kitermelt fa legnagyobb felvevőpiacává világszerte.

Bűnszervezetek segítségével nagy mennyiségben importálja az illegálisan kitermelt fát a világ második legnagyobb gazdasága - közölte a Környezetvédelmi Nyomozó Ügynökség (EIA) elnevezésű, környezetvédelmi aktivisták által alapított független szervezet csütörtökön Pekingben.

 Óvatos becslések szerint az elmúlt évben 18,5 millió köbméter illegális kitermelésből származó fát importált Kína 3,7 milliárd dollár értékben. A valós számok valószínűleg ennél nagyobbak.

Az illegális fakitermelés milliárdos üzlet világszerte, éves kereskedelmi értékét 30-100 milliárd dollárra becsülik. Egyes ázsiai és afrikai országokban a kínai kereslet ösztönzi, illetve tartja életben a korrupciót - hangsúlyozta Faith Doherty, a szervezet erdővédelmi kampányának vezetője.

Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a kínai hatóságok dicséretes lépéseket tesznek saját erdeik védelme érdekében, "az illegális fakereskedelem ellen gyakorlatilag semmit sem tesznek".    

A kormány segítségével nagy fafeldolgozó iparág jött létre, amely nyersanyagimportra szorul. A kínai faipar sokat termel exportra, ám az erőteljes építkezési hullám és a növekvő jólét miatt a hazai kereslet is megnőtt - olvasható az EIA jelentésében. A kínai faalapanyag mennyisége és a faipar szükséglete közötti rés folyamatosan növekszik.

A szervezet jelentése szerint a szomszédos Mianmarban a kínai cégek hegyeket vásároltak meg, és kiirtották az erdőket. A kínai kereslet károsítja a szomszédos délkelet-ázsiai országok, Oroszország távol-keleti területei, sőt Közép-Amerika és egyes afrikai országok - Mozambik, Madagaszkár - erdeinek ökoszisztémáját.

Az Interpol és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának becslései szerint a világ éves fakitermelésének mintegy harminc százaléka illegális. A trópusi országokban ez az arány az 50, sőt a 90 százalékot is elérheti. Az illegális fakereskedelem értékét az ázsiai-csendes-óceáni régióban 11 milliárd dollárra becsülik.

"A világ erdeinek védelmében tett minden további lépés sikertelen marad, amíg a kínai kormány nem avatkozik be hathatósan és nem száműzi piacáról az illegálisan kivágott fákat" - hangsúlyozta Doherty.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!