Mindkét nyertes már többszörös jelöltje az idén harmadik alkalommal kiosztandó békedíjnak. Kofi Annan az ENSZ reformjához és újjászületéséhez való jelentős hozzájárulásáért, Jüan pedig a hibridrizs nemesítésében elért történelmi sikeréért és a globális élelmiszer-ellátás segítéséért érdemelte ki az elismerést.
A nyertesek mellett Bill Gates, a Microsoft egyik alapítója, a Kína által második számú tibeti vallási vezetőként, a tizenegyedik pancsen lámaként elismert, 21 éves Gyaltsen Norbu, Ban Ki-mun jelenlegi ENSZ-főtitkár, Jinglak Sinavatra thaiföldi miniszterelnök, Vang Ting-kuo kínai társadalmi aktivista és Tang Ji-csie, a Pekingi Egyetem filozófiaprofesszora szerepeltek a jelöltek listáján.
Tavaly Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek ítélték oda az elismerést, "országos és nemzetközi szintű békefenntartó tevékenységéért, kifejezetten pedig a NATO líbiai bombázásának ellenzéséért". Azt megelőzően Lien Csant, Tajvan korábbi alelnökét, a nacionalista Kuomintang tiszteletbeli elnökét jutalmazták a Tajvan és Kína közti kapcsolatok javításáért. Egyikük sem jelent meg a díjkiosztón, Putyin helyett két cserediák, Lien Csan helyett egy kínai kislány vette át az elismerést. A távolmaradó nyertesek sorát idén Jüan törheti meg, aki várhatóan személyesen veszi át a díjat a hónap végén Hongkongban tartandó átadóünnepségen.
A Konfuciusz-békedíjat 2010-ben alapították, azt követően, hogy kiderült: a börtönben ülő kínai ellenzéki Liu Hsziao-pónak ítélték oda a Nobel-békedíjat Oslóban. A hivatalos indoklás szerint a díj a béke hagyományos kínai és ázsiai felfogását hivatott népszerűsíteni, a Nobel-díj nyugatközpontúságának ellensúlyaként. Az eddig 100 ezer jüanos (3,5 millió forint) helyett idén már 1,5 millió dollár jár az elismeréssel, amely - jegyezték meg a szervezők - több mint a Nobel-békedíjjal járó 1,2 millió dolláros összeg.