Tetszett a cikk?

A megszállók szóvivője szerint csak taktikai visszavonulást hajtottak végre. Mali nyugati részében viszont támadásba lendültek az iszlamisták. Az ENSZ egy szóvivője szerint a harcok kiújulása miatt újabb 30 ezer ember menekült el Maliból.

Szemtanúk beszámolója szerint kivonultak Mali általuk ellenőrzött északi részének nagyvárosaiból az iszlamista fegyveresek, akiket a múlt hét vége óta a francia légierő légicsapásokkal támad.

Egy szóvivőjük ugyanakkor arról beszélt, hogy csak taktikai jellegű visszavonulásról van szó.

Mali nyugati részében viszont az iszlamisták támadásba lendültek, és - mint már korábban kiderült - a kormányhadsereggel folytatott harcok után elfoglalták a Bamakótól 400 kilométerre található Diabali települést.

Elefántcsontparti források hétfőn beszámoltak arról, hogy az ország és Mali határát francia harckocsik oszlopa lépte át. A tankok az elefántcsontparti ENSZ-erőt segítő francia csapatokhoz tartoznak, közülük mintegy 30 jármű érkezett Maliba.

Django Sissoko, Mali miniszterelnöke hétfőn Algériában tárgyalt, és megbeszéléseit követően az algíri külügyminisztérium bejelentette, hogy a két ország közti határt lezárták. Ennek fontosságát vasárnap este Laurent Fabius francia külügyminiszter is hangsúlyozta, akárcsak azt, hogy Maliban a kormányerők haladjanak észak felé.

Az ENSZ egy szóvivője hétfőn azt közölte, hogy a harcok kiújulása miatt újabb 30 ezer ember menekült el Maliból. Ezek többsége Mauritániába ment át, míg más szomszédos országokból - elsősorban Burkina Fasóból és Nigerből - nem jelentettek nagyobb menekültáradatot.

Tavaly március óta mintegy 230 ezer ember kényszerült lakhelyének elhagyására Maliban a harcok miatt - mondta el Eduardo del Buey, az ENSZ egyik szóvivője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!