szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eredeti tervekhez képest csaknem hatórás csúszással elkezdődött csütörtök este az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek célja, hogy sikerüljön megállapodásra jutni az EU 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keretéről. Uniós forrásból az MTI úgy értesült, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke nem tudott kompromisszumos javaslatot készíteni.

Egyelőre nem terjesztett az Európai Unió állam- és kormányfői elé javaslatot Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, így kezdődött meg az a rendkívüli csúcstalálkozó, amelynek az a célja, hogy megállapodjanak az unió következő hét évre szóló keretköltségvetéséről - értesült uniós forrásból az MTI.

Az elnök állítólag azzal indokolta döntését, hogy nem sikerült kompromisszumos javaslatot készítenie. Egy neve elhallgatását kérő uniós tisztségviselő arról számolt be az MTI-nek, hogy több tagállam delegációja is úgy vélekedik, hiába repültek Brüsszelbe.

Ez az értesülés részben ellentmond a korábbi információknak, amelyek szerint a mostani csúcsra kidolgozott dokumentum a teljes hétéves periódusra 15 milliárd euróval kevesebb uniós kötelezettségvállalást és 30 milliárd euróval kevesebb tényleges kifizetést tartalmaz, mint a novemberben félbehagyott egyeztetésre készült megállapodás-tervezet. 

Diplomáciai források korábban arról számoltak be, hogy olyan dokumentum készül, amely 956,9 milliárd euró kötelezettségvállalást és 912 milliárd euró körüli kifizetést tenne lehetővé 2014 és 2020 között.

Eredetileg délután háromra tűzték ki az állam-, illetve kormányfők péntekig tartó megbeszélésének kezdetét, de a tanácskozás helyszínén jelen lévő újságírók körében csütörtökön úgy lehetett tudni, hogy Enda Kenny ír miniszterelnök csak kora este indult Dublinból Brüsszelbe. Előzőleg hosszú ideig az ír parlamentben tartózkodott. Írország jelenleg az EU soros elnökségét látja el.

A csúcs kezdete előtt a francia államfő és a német kancellár azonos véleményen volt az Európai Unió következő költségvetésére vonatkozó kompromisszum körvonalait illetően - jelentette a német hírügynökség.

Angela Merkel kancellár óvatosan fogalmazott a csúcs kezdete előtt. "Az álláspontok még meglehetősen távol vannak egymástól" - mondta. Hozzátette, Berlin mindent meg fog tenni azért, hogy létrejöjjön a megegyezés. Ennek érdekében "mindnyájunknak keményen kell dolgoznia."

A kancellár nem zárta ki azt a megoldást sem, hogy - ha nem sikerül megegyezni a hétéves időszak költségvetésében - a jövőben egy-egy évre szóló büdzsét fogadjanak el a tagállamok vezetői.

Francois Hollande francia elnök ragaszkodik az agrárszubvenciók megőrzéséhez. "Ha Európa mindenáron kompromisszumra törekedne, ha feladná közös politikáját, és elfeledkezne a mezőgazdaságról, azzal nem tudnék egyetérteni" - jelentette ki.

Franciaország évente mintegy 10 milliárd eurót kap a CAP (közös agrárpolitika) szubvenciós alapjából, amivel a CAP első számú haszonélvezője - jegyezte meg a dpa hírügynökség. Hollande szerint a pénzügyi tervezés során tekintetbe kell venni a növekedés ösztönzését és a szolidaritást is, biztosítva ezek finanszírozását. "Ha vannak ésszerűtlenül gondolkodók, majd megpróbálom észre téríteni őket - egy bizonyos pontig" - jelentette ki a francia államfő.

A pénzügyi pókerjátszma központi alakja a brit kormányfő. David Cameron a brüsszeli csúcs kezdete előtt arról beszélt, hogy ha a büdzsé számai nem lesznek kisebbek, akkor London nem köt alkut. Egy másik keményvonalas politikus, Mark Rutte holland miniszterelnök óvatos derűlátó hangot ütött meg a közös költségvetést illetően: "Nehéz lesz, de lehetséges."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!