szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Péntek este 20 óra 25 perc körül elszáguldott a Föld mellett a 2012 DA 14 katalógusjelű aszteroida. A NASA felvételén csak egy kis pontnak, illetve csíknak látszó kisbolygó az Indiai-óceán fölött, az indonéziai Szumátra szigetének térségében került a legközelebb a Földhöz.

Rekordközelségben, a bolygótól mindössze 27 ezer kilométerre haladt el a Föld mellett péntek este 20 óra 25 perckor a 2012 DA 14 katalógusjelű aszteroida. A kisbolygóról korábban azt közölték, nem jelent veszélyt a Földre.

A kisbolygónak a kutatók szerint semmi köze nem volt ahhoz az oroszországi meteoresőhöz - azaz meteorrobbanáshoz -, amelyben több százan sérültek meg pénteken. Bernhard Von Weyhe, az Európai Űrügynökség szóvivője szerint az ahhoz mérhető meteorbecsapodás 2008-ban volt, akkor a csillagászok az égitestet a légkörbe való becsapódása előtt húsz órával észlelték. Az a meteor Szudán felett robbant fel.

Az utóbbi idők eddig ismert legnagyobb meteorbecsapódása 1908-ban történt. Akkor Szibéria középső részén az Alsó-Tunguszka és a Léna folyók között lépett be a légkörbe az ott felrobbant meteor. Bár az a detonáció erősebb volt a mostaninál, nem voltak sebesültjei - tette hozzá a szóvivő. Von Weyhe azt mondta, a tudósok szerint még annál is nagyobb becsapódás okozhatta mintegy 66 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszok kipusztulását.

A 2012 DA 14 katalógusjelű aszteroida útját élőben, a neten is lehetett követni. A NASA rögzített felvételén a kisbolygó mindössze egy kis pontnak, illetve csíknak látszott.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!