szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bő egy héttel a becsapódás után több száz meteoritdarabot találtak az orosz kutatók az Urál-hegység térségében.

A legnehezebb darab mintegy egy kilogramm súlyú - közölték a jekatyerinburgi székhelyű Uráli Orosz Szövetségi Egyetem kutatói az Interfax orosz hírügynökséggel hétfőn. Eddig ez a legnagyobb meteoritdarab, amelyet megtaláltak.

Viktor Grohovszkij meteoritkutató arról számolt be, hogy az újabb darabokat egy 30 tagú síexpedíció résztvevői gyűjtötték össze a hétvégén. Úgy véli, hogy a legnagyobb, csaknem 60 centis meteoritdarabra a Cseljabinszktól 80 kilométerre lévő Cserbakul-tóban lehet. 

Az első, múlt heti kutatóút alkalmával már több mint 50 meteoritdarab került elő, azok azonban aprók, fél-egy centiméteresek voltak. 

A bolidának nevezett égitest - rendkívül erős fényű, tűzgömbszerű meteor - mintegy 15 méter átmérőjű volt, óránkénti 64 ezer kilométeres sebességgel hatolt be a légkörbe, és 19-24 kilométeres magasságban hullott darabokra hatalmas robbanás kíséretében február 15-én a Moszkvától 1500 kilométerre keletre fekvő Cseljabinszk felett. Az ekkor keletkezett lökéshullámok miatt 4715 épületben robbantak szét az ablakok.

Az üvegdarabok és szilánkok okozta sérülésekkel 1240 személyt kellett ellátniuk az orvosoknak a cseljabinszki régióban, közöttük 299 gyermeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!