szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sajnálatát fejezte ki csütörtökön a francia külügyminisztérium az azeriek és örmények között a francia nemzetgyűlés épületében történt incidens miatt.

Kedden este a francia nemzetgyűlés dísztermében a kelet-azerbajdzsáni Szumgait városában 25 évvel ezelőtt történt örményellenes pogrom áldozatairól emlékeztek meg az örmény ügyet támogató francia egyesületek. A rendezvényt két azeri megzavarta, akiket az azerbajdzsáni nagykövetség szerint a helyszínen bántalmaztak. A hívatlanul érkezett két fiatal azt mondta, hogy ők egy másik mészárlásról szeretnének megemlékezni, amelyet szerintük az örmények követtek el 1992-ben Khojalyban, a karabahi konfliktus idején. Erre az azeri nagykövetség közleménye szerint "a két azerit durva módon megverték". 

A két fiatal ezt követően az ülésterembe, a képviselők közé menekült a feldühödött örmények elöl. "Zaklatott állapotban voltak, ütéseket kaptak" - mondta utóbb egy francia képviselő a két azeriről. A verekedést követően Elchin Amirbayov, Azerbajdzsán párizsi nagykövete - az azeri közlemény szerint - megjelent a helyszínen, s azt követelte, hogy az "agresszorokat" mielőbb azonosítsa és állítsa bíróság elé a francia rendőrség.  

"Sajnáljunk az incidenst és elítéljük az erőszakos cselekményeket, amelyekre február 26-án került sor a nemzetgyűlés épületében" - közölte csütörtökön Philippe Lalliot külügyi szóvivő. Hozzátette: "Franciaország meggyőződése, hogy a Hegyi Karabah körüli konfliktus csak párbeszéddel rendezhető tartósan". A Franciaországi Örmények Koordinációs Tanácsa (CCAF) közleményében "furcsának" nevezte, hogy az azeri nagykövet "néhány perccel az incidens után megérkezett a nemzetgyűlésbe". A szervezet az azeriek által megtervezett "elfogadhatatlan provokációnak" nevezte az incidenst. 

A párizsi örmény nagykövetség nem kívánta kommentálni az incidenst követő reakciókat. A sajtóattasé annyit közölt, hogy Örményország elítél minden olyan kísérletet, amellyel "az örményellenes rasszizmust és gyűlöletpolitikát Franciaországba akarják exportálni, a fiatalok felhasználásával, akik nem háborút, hanem békét szeretnének". 

A diplomata azt is elmondta, hogy örmény részről két feljelentés is történt, az egyiket egy örmény származású francia fiatalember tette, aki sérüléseket szenvedett az incidens során, a másikat pedig a megemlékezést szervező egyesület. A sajtóattasé szerint a feljelentések nyomán induló vizsgálatoknak kell megállapítaniuk, hogy kit terhel a felelősség az incidens kirobbantásáért, valamint azt, hogy egy franciául nem beszélő, állítólagos azeri diák mit keresett a rendezvényen és hogyan jutott be meghívó nélkül a nemzetgyűlés épületébe. A sajtóattasé azt is furcsállta, hogy az erőszakot követően néhány perccel azeri diplomaták és kamerával felszerelt azeri újságírók érkeztek a helyszínre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!