szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Krisztina hercegnőnek áprilisban kihallgatáson kell megjelennie férje korrupciós ügye miatt. A bíró szerint ő is tettestárs lehetett a manőverekben. Az események hatalmas aggodalmat keltettek a madridi kormányban.

A spanyol külügyminiszter szerint "hatalmas aggodalmat" kelt a madridi kormányban, hogy az uralkodó lányát gyanúsítottként nevezték meg férje régóta húzódó korrupciós ügyében. José Manuel García Margallo csütörtökön kijelentette, hogy Krisztina hercegnő beidézése árt az ország tekintélyének, s ezért az ügyet mielőbb le kell zárni.

A hercegnőnek április 27-én kell kihallgatáson megjelennie a Palma de Mallorca-i bíróságon (a Baleár-szigeteken), José Castro vizsgálóbíró előtt. A bíró véleménye szerint Krisztina azzal gyanúsítható, hogy tettestársként közreműködött férje, Inaki Urdangarín korrupciós manővereiben.

Az egykori kézilabdacsillag ellen 17 hónapja, 2011 vége óta nyomoznak, azzal vádolva őt, hogy 2004 és 2007 között egy közhasznú alapítvány elnökeként, egy volt üzlettársával együtt közbeszerzésen nyert pénzeket csapolt meg, mintegy 5 millió euró közpénzhez juttatva saját cégeiket.

A királyi ház "csodálkozásának" adott hangot a vizsgálóbíró döntése kapcsán. A palota "teljes mértékben egyetért" az államügyészség közlésével, hogy a bíró döntését megtámadják – mondta egy szóvivő.

A 47 éves Krisztina az első a közvetlen királyi családból, akit bíróság elé idéznek.

A spanyol politika két nagy pártja, a kormányzó Konzervatív Néppárt (PP) és az ellenzéki szocialista párt (PSOE) hivatalos megszólalásaiban visszafogottan nyilatkozott az ügyben, hangsúlyozva, hogy az igazságszolgáltatás döntéseit tiszteletben kell tartani. A kulisszák mögött azonban a csütörtöki médiajelentések szerint mindkét párt politikusai aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az ügy súlyos csorbát ejthet a királyság és az ország tekintélyén. Több kisebb párt ugyanakkor azt szorgalmazta, hogy János Károly spanyol király és Zsófia királyné második lányát ki kellene zárni a korona örökösei közül. Krisztina hercegnő jelenleg a hetedik a spanyol trón örökösödési rendjében.

Az El Mundo című jobbközép irányultságú napilap csütörtöki kommentárjában úgy vélte, hogy ez a villámcsapás "sakkot adott a koronának" és "továbbra is kábultságban tartja a (királyság) 17 hónapja sarokba szorított intézményét". A baloldali liberális El País ugyanakkor "várható és elkerülhetetlen" lépésnek nevezte a vizsgálóbíró döntését, hozzátéve, hogy "bármi más azt a tűrhetetlen gyanút és benyomást kelthette volna, hogy sérül a jogállam". A lap szerint legjobb lenne, ha Krisztina maga kérné kizárását a királyi család örökösödési rendjéből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!