szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dzsohar Carnajev, a fiatalabbik bostoni robbantó bár soha nem élt Csecsenföldön, mégis élénken érdeklődött ősei földje, valamint a csecsen gyökerei iránt – írja a New York Times elemzésében, amelyben a bostoni maratonon merényletet elkövető testvérpár lehetséges indokait boncolgatják.

A lap szerint bár a testvérpár nem Csecsenföldön született, és soha nem is élt ott, mégis elkötelezettek voltak a csecsen függetlenség mellett. Nyíltan beszéltek iszlám hitükről, és bár az idősebb fivér, Tamerlan internetes posztjai a radikalizmus felé mutattak, valójában egyikük sem osztotta az erőszakos dzsihád elképzelését. A kuktaedényből készített bombák bár emlékeztettek az al-Kaida jemeni újságjában leírt eszközökre, de máshonnan is szerezhették ötleteiket.

A New York Times azonban felidézi, nem a Carnajev testvéreké az első eset, hogy olyan régóta az Egyesült Államokban élő, beilleszkedett emberek fordulnak a terrorizmus felé, akiknek igazából nem volt katonai vagy erőszakos múltja: ilyen volt 2009-ben a New York-i metróban merényletet tervező afgán Najibullah Zazi, a texasi Fort Hoodban ámokfutó lövöldöző katonai pszichiáter, Malik Nadal Hasan, valamint a 2010-ben a Times Square-en robbantani akaró pakisztáni-amerikai Faisal Shahzad.

Egy terrorizmussal foglalkozó kutató és egy iszlámot tanulmányozó professzor szerint a fő probléma az, hogy az Amerikában élő muszlimok bár ott nevelkednek és járnak iskolába, valójában nem "igazi amerikaiak", és bár nem ismerik teljesen a hazájukat és az iszlám országokat, az új hazájukba sem illenek teljesen, emellett pedig bűntudatuk is van, amiért kényelmes életet élnek Nyugaton, míg családjuk és társaik egy távoli országban szenvednek.

A lap felidézi, a Carnajev testvérek főiskolára jártak, az idősebbiknek, Tamerlannak felesége és kisfia is volt, valamint elismert bokszolóként rendszeresen sportolt. Dzsohar, a 19 éves öccse népszerű diák volt, és ösztöndíjat is nyert.

Ugyanígy a New York Times által felidézett másik három esetben is hasonló hátterű, beilleszkedett bevándorlók voltak a merénylők: Faisal Shahzad, a Times Square-i robbantó pénzügyi elemzőként dolgozott, felesége egy pakisztáni származású, de már Amerikában született nő volt, idővel azonban egyre inkább érdeklődni kezdett a radikális iszlám iránt.

Malik Nadal Hasan már Amerikában született palesztin szülőktől, és katonai pszichiáterként dolgozott egy texasi támaszponton, ahol azért kezdett lövöldözni, hogy megakadályozza az amerikai katonákat abban, hogy muszlimokat öljenek Afganisztánban. A New York-i metróban robbantani készülő afgán-amerikai Najibullah Zazi évekig kávét árult Manhattan utcáin, és látszólag semmi gond nem volt vele.

fzs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!