Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Romániában a legfelső bíróság jogerősen hét év letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn egy korrupciós ügyben Catalin Voicu volt szociáldemokrata szenátort, aki Ion Iliescu második elnöki mandátuma idején (2000-2004) a román államfő nemzetbiztonsági tanácsadója volt.
A fellebbviteli tárgyaláson ötről hét évre súlyosbították Voicu büntetését, akit befolyással való üzérkedésben találtak vétkesnek.
Az ügyben Catalin Locic üzletember négy év letöltendő börtönbüntetését is jogerőre emelte a bíróság. Florin Costiniu, a román legfelső bíróság polgári részlegének volt elnöke három helyett négy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Costel Casuneanu üzletembert, aki a vádirat szerint több mint negyedmillió eurót fizetett Voicunak a bírák megvesztegetésére, négy év felfüggesztett börtönre ítélték.
Catalin Voicut a romániai "nagykorrupció" megtestesítőjeként emlegetik a román médiában, aki elhitette magáról, hogy bármit "el tud intézni", és érinthetetlen, mert "túl sok mindent tud" egyes bírákról, politikusról, ügyészekről és főrendőrökről.
Voicu tisztképző iskolát és jogot végzett, 1989 után a legfőbb ügyészségre, majd az elnöki testőrszolgálathoz került, ahol tábornoki rangig jutott. 2000-2004 között Ion Iliescu államfő nemzetbiztonsági tanácsadója volt. 2004-től képviselői, 2008-ban szenátori mandátumot szerzett a Szociáldemokrata Párt színeiben, és kevés hiányzott ahhoz, hogy a belügyminisztérium élére kerüljön: a 2008-ban alakult nagykoalíciós kormányban a párt őt javasolta a tisztségre, de Emil Boc miniszterelnök nem volt hajlandó rábízni a belügyi tárcát.
A román hírtelevíziók a román igazságszolgáltatás függetlenségének jeleként értelmezték hétfőn Voicu elítélését, akinek 24 órán belül börtönbe kell vonulnia.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.