szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az izraeli rendőrség Jeruzsálem keleti részében őrizetbe vette és kihallgatta Mohammed Huszein jeruzsálemi muftit, akit azzal vádolnak, hogy szerepe volt a keddi óvárosi zavargásban.

Miki Rózenfeld rendőrségi szóvivő szerint kedden tizenöt muzulmán hívő kövekkel, székekkel dobálta a Mecsetek teréről a Siratófalnál található turistákat és két rendőrt megsebesítettek. Arról viszont nem beszélt, hogy mi volt a muzulmán vallási vezető szerepe az eseményekben.

Adnan Huszeini jeruzsálemi kormányzó bírálta a mufti őrizetbe vételét, és törvénytelennek nevezte azt. Egyben felszólított azonnali szabadon bocsátására.

Az incidens kedden azért robbant ki, mert az izraeli rendőrség őrizetbe vett egy palesztin fiatalt, aki állítólag megzavarta a közrendet és a zsidó látogatókhoz kiabált.

Szerdán öt zsidó férfit is letartóztattak ugyanott, a Mecsetek terén, mert a tiltások ellenére imádkozni próbáltak - közölte a Jerusalem Post című angol nyelvű napilap honlapja.

Az izraeli parlament, a kneszet belügyi bizottságának szerdai rendkívüli ülésén Elhánán Galat, a vallásügyi minisztérium igazgatója bejelentette, hogy újragondolják a zsidók imádkozásra vonatkozó jogait a Mecsetek terén, mert enyhíteni kívánják a rájuk vonatkozó tilalmat.

Az érvényben lévő jogszabályok elvileg engedik a zsidók számára a Mecsetek terére látogatást és az ottani imádkozást, de a rendőrségnek joga van megvétózni ezt, és a gyakorlatban meg is akadályozzák mind az ottani imát, mind a zsidók feltűnő jelenlétét.

A közrendet próbálják védeni így, mert már többször zavargásokhoz vezetett zsidók megjelenése vagy imádkozása ezen a helyen. Például Ariel Saron akkori miniszterelnök-jelölt látogatása volt a második intifáda kirobbanásához vezető utolsó szikra.

Az arabok által Haram as-Sarífnak hívott Mecsetek tere az iszlám harmadik legszentebb helye, és az al-Aksza mecsetnek, valamint a Sziklatemplomnak is otthont ad. A zsidók számára is különös jelentőségű ez a párszáz négyzetméteres terület, mert ezen a helyen állt a rómaiak által 70-ben lerombolt jeruzsálemi szentély, emiatt a helyet Templom-hegynek hívják, és szakrális jelentőséggel bír.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!