szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nagy-korallzátony, a Kárpátok ősi bükköseinek szlovákiai területe, valamint a Virunga park egyelőre nem, a Salamon-szigeteki Kelet-Rennel-korallzátony viszont felkerült a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára az UNESCO Világörökségi Bizottságának Kambodzsában zajló tanácskozásán.

A Kárpátok országhatárokon átívelő bükköseit 2007-ben nyilvánították a természeti világörökség részévé, 2011-ben pedig ki is terjesztették a védett területet, a bizottság azonban kedden úgy találta, hogy Szlovákia nem tesz eleget az ősi erdő megóvására.

A testület szerint a bükkös szlovákiai részét komoly veszélyek fenyegetik, ami kihathat a rendkívüli értékkel bíró fás vidék egészére. Épp ezért felszólították Pozsonyt, hogy működjön együtt szorosabban Németországgal és Ukrajnával a régió megóvásában. Szlovákiának egy év múlva számot kell adnia erőfeszítéseiről.

Egyelőre elkerülte a szégyenpadot Ausztrália is: a Nagy-korallzátony miatt ugyan szintén aggodalmát fejezte ki a bizottság, de egy év haladékot adott az ausztrál vezetésnek arra, hogy lépéseket tegyen a páratlan ökológiai rendszer védelmére, a bányászatból és a turisztikai fejlesztésekből származó károktól való mentesítésére. A testület egy sor ajánlást is megfogalmazott a Nagy-korallzátony megóvására.

Veszélyeztetett világörökségi helyszín lett viszont a Salamon-szigeteki Kelet-Rennel-korallzátony, amelyet elsősorban a jelentős mértékű fakitermelés fenyeget. A döntés azt jelenti, hogy a 37 ezer hektáros vízi és partvidéki terület akár a világörökségi besorolását is elveszítheti, ha a szigetek kormánya nem cselekszik az egyedülálló természeti kincs megmentése érdekében.

A kormányzat Phnompenben tartózkodó képviselője azonban megjegyezte, vajmi kevés eszközük van annak ellenőrzésére, hogy valójában mit csinálnak a befektetők, amelyek engedéllyel rendelkeznek a fakitermelésre.

Nem a fakitermelés, hanem a kőolaj utáni versenyfutás okozhatja a Virunga nemzeti park világörökségi címének vesztét. A Kongói Demokratikus Köztársaság területén lévő park az utolsó hely a Földön, ahol olajat kellene keresni - hangoztatta a Természetvédelmi Világalap (WWF), miután a Világörökségi Bizottság aggodalmának adott hangot a természeti övezet miatt.

A testület felhívta a figyelmet arra, hogy egy törvényi változás lehetővé teszi a feltárást az 1979-ben világörökséggé nyilvánított parkban olyan olajipari óriások számára, mint a brit Soco International és a francia Total.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének testülete vasárnap kezdte meg tanácskozását Phnompenben, a 12 napos ülés idején döntenek az új kulturális, természeti, illetve vegyes világörökségi helyszínekről - idén 31 jelölt van -, és felülvizsgálják a veszélyeztetett helyszíneket is.

Ebben a tekintetben különleges figyelem övezi a mali és a szíriai világörökségi helyszíneket, amelyek könnyen felkerülhetnek a "vörös listára" a fegyveres harcok miatt. A bizottság kedden már bejelentette, hogy leveszi a veszélyeztetett helyszínek listájáról az iráni Bám fellegvárát. A világörökségi listán jelenleg 157 országból 962 helyszín szerepel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!