szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar és a lengyel nép barátságát, "érzelmi-történelmi kapcsolatát" semmi sem bonthatja meg - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán Budapesten.

A tárcavezető a Hadtörténeti Intézetben részt vett azon az ünnepségen, amelyen lengyel kollégájának, Radoslaw Sikorskinak egy lengyel gyártmányú Mors típusú géppisztolyt adtak át. 

Martonyi János kiemelte: biztos benne, hogy a lengyelek gondját viselik a fegyvernek, ahogyan a két ország vezetői is mindig gondját viselik Magyarország és Lengyelország szövetségének, barátságának. 

A miniszter felidézte: az első világháború után Lengyelországban megindult a békés gazdasági és kulturális fejlődés, és látványos eredményeket hozott a hadiipar fejlődése is. 1939-ben azonban az országot két oldalról érte "túlerőben lévő támadás", és bár a lengyelek próbáltak menekülni, nem volt hova - emlékeztetett.

Mint mondta, a lengyel hadsereg egységei Magyarország felé keresték a kiutat, mintegy 130 ezer katona és civil zsúfolódott össze a magyar-lengyel határon. A magyar kormány és a kormányzó eldöntötte, hogy befogadják őket, emiatt az akkor már politikai szövetséges Németország vezetése "tajtékzott" - tette hozzá. 

A tárcavezető arra is kitért, hogy akkor a náci vezetés pedig még nem is tudta, hogy a lengyel katonák jelentős része elhagyja Magyarországot, és csatlakozik a nácik ellen harcolókhoz. Ők elmentek, de ez a fegyver, amely a két nép barátságát jelképezi, itt maradt - tette hozzá.

Radoslaw Sikorski elmondta: a géppisztoly "közös, de nehéz történelmünket idézi fel". A fegyver átadásához hasonló szimbolikus gesztusok segítik a magyar-lengyel a barátság megtartását és megerősítését - fűzte hozzá. 

Hangsúlyozta: minden lengyel tudja, hogy annak idején milyen szívélyes fogadtatásban részesültek Magyarországon a lengyel menekültek, a magyar-lengyel barátság a lengyel identitás része.

A lengyel külügyminiszternek a fegyvert Kovács Vilmos, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka adta át. Beszédében kiemelte: az 1930-as években gyártott, 9 milliméteres, ritka géppisztoly kölcsönzése a magyar és a lengyel katonai múzeumok együttműködését szimbolizálja. A fegyver vélhetően akkor került Magyarországra, amikor a magyar-lengyel közös határon a német sereg elől menekülő lengyel katonák Magyarországon "baráti fogadtatásban és segítségnyújtásban részesültek" - idézte fel.

Emlékeztetett: az akkori magyar kormány segítette a lengyel katonák jó részének eljutását Nagy-Britanniába, erre 2009-ben kiállítással és konferenciával emlékeztek az esemény 70. évfordulóján.

Kovács Vilmos elmondta: a most átadott fegyver a negyvenes évek végén került a múzeumhoz, a gyűjtemény értékes darabja, három létezik belőle a világon.

Az eseményen Roman Kowalski budapesti lengyel nagykövet Kovács Vilmosnak, Magó Károlynak, a Magyar Roncskutató Egyesület titkárának és Galambos Gábornak, az egyesület tagjának kitüntetést adott át. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!