szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A határozatképesség hiánya miatt törölni kellett a bolgár parlament egyik ülését szerdán, mivel a honatyák jelentős része visszariadt a részvételtől a törvényhozás épülete körül összegyűlt tüntetők miatt.

A parlament 240 képviselője közül csak 112 jelentkezett be az ülésre, amelyen Plamen Oresarszki miniszterelnöknek elő kellett volna terjesztenie, hogy kit jelöl a gazdasági és európai alapok kezeléséért felelős miniszterhelyettesi posztra. Az épület közelében mintegy ezer tüntető skandálta a "maffia" és a "lemondani" jelszavakat.

Bulgáriában csaknem két hete kezdődtek a tiltakozások, amikor kiderült, hogy Deljan Peevszki médiamogul került a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség (DANSZ) élére. A tiltakozások hatására Peevszki kinevezése után egy nappal le is mondott, a parlament pedig hivatalosan is visszavonta megbízatását. Ennek ellenére a tüntetések folytatódtak, és a tiltakozók immár a politikai osztály egészére irányítják haragjukat, a kormányfő lemondását követelik.

Szófiában tizenharmadik napja folynak a tiltakozó megmozdulások. A tüntetők elhatározták, hogy szerdától minden nap összegyűlnek egy "kávéra" a parlament épülete előtt. Különféle villámcsődületeket szerveznek a kormány épülete előtt, és szándékukban áll eltorlaszolni a városközpontba vezető utakat.

Maja Manolova, a parlament szocialista alelnöke a tüntetőket felszólította arra, hogy közösen vitassák meg a választási törvényt érintő esetleges módosításokat, amelyek nagyobb fokú képviseletet biztosítanának a kisebb pártoknak. A képviselőt azonban kifütyülték, tojással és paradicsommal dobálták meg.

A kormány távozását sürgetik az ország gazdaságának vezető képviselői is. A bolgár munkaadók szövetségének vezetője, Ognyan Donev kedden nyilatkozatban sürgette az Oresarszki szocialista miniszterelnök vezette kabinet haladéktalan lemondását.

A bolgár gazdasági kamara vezetője szerint előre hozott választásokra lenne szükség. Bozsidar Danev úgy vélte, hogy az európai parlamenti választásokkal együtt, 2014 májusában kellene országos parlamenti választásokat rendezni.

Az uniós tagállamban májusban tartottak előre hozott választásokat. Azok eredményeként a második helyen befutó szocialisták és a török kisebbség pártja alakíthatott koalíciós kormányt. A korábban kormányzó, jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt ugyan első helyen végzett, nem tudott kormányképes koalíciót alakítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!