szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő arra utasította kedden Dmitrij Rogozin űrkutatásért és űriparért felelős miniszterelnök-helyettest, hogy állítsa össze azok listáját, akiket felelősség terhel a kazahsztáni Bajkonurban fellőtt hordozórakéta felrobbanásáért.

Az orosz kormányfő a Roszkozmosz, az orosz űrkutatási hivatal vezetőinek nevét is a listán akarja látni. A Proton-M rakéta három Glonaszsz navigációs műholddal a fedélzetén az indítást követő 32. másodpercben robbant fel, égő darabjai a kilövőállástól mintegy 2-2,5 kilométerre, Bajkonur területén zuhantak vissza a földre, ahol egy 150-200 méter átmérőjű tölcsér keletkezett, ahonnan hatalmas tűz-és füstfelhő emelkedett fel. 

Ez volt az első Protonrakéta fellövés azóta, hogy 2010. december 5- én a DM-3 meghajtó egységgel felszerelt hordozórakéta ugyancsak három Glonaszsz műholddal a fedélzetén a Csendes-óceánba zuhant. A vizsgálat során kiderült, hogy az ezért felelős szakemberek rosszul számították ki a rakéta-hajtóanyag mennyiségét és másfél tonnával több üzemanyagot töltöttek a DM-3-ba, amely a túlsúly miatt nem tudta feljuttatni a Proton rakétát a földkörüli pályára.  

Az előzetes feltételezések szerint ezúttal sem a DM-3 típusú meghajtó egység hibája vezetetett a balesethez, annak ugyanis csak az 585. másodpercben kell bekapcsolnia. 

A bajkonuri űrközpont közlése szerint a balesetben senki sem sérült meg. A területet azonban lezárták, amíg ki nem derül, hogy a rakéta mérgező üzemanyagának felrobbanása mennyire veszélyezteti a környezetet.

A Rosszia 24 orosz állami hírtelevízió Taglat Muszabajev volt űrhajóst, a kazahsztáni űrhivatal vezetőjének nyilatkozatát idézi, aki elmondta, hogy a zuhanást követően az üzemanyag egyik alkotórésze, a heptilcsoporthoz tartozó anyag elégett és az ennek következtében keletkezett anyag, a nitrogén-oxid kevésbé mérgező. A környezeti károkat kazah állami bizottság vizsgálja. 

A Proton hordozórakéta felrobbanásával keletkezett kárt több mint 4 milliárd rubelre (körülbelül 27 milliárd forintra) becsülik - jelentette az orosz állami hírtelevízió. Legutóbb tavaly augusztusban végződött kudarccal egy orosz és egy indonéz műhold felbocsátása az orosz Proton-M hordozórakétával. Akkor a Briz-M és a két műhold levált ugyan a hordozórakétáról, a gyorsító fokozat hajtóművei azonban idő előtt leálltak.

A mostani baleset miatt a decemberre tervezettnél előbbre kell hozni az orosz helymeghatározó rendszer további műholdjainak fellövését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!