szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Besir Atalay török miniszterelnök-helyettes kedden közleményben cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint egyik nyilatkozatában a zsidó diaszpórát tette felelőssé a kormányellenes tüntetésekért.

Kedden több török napilap is arról írt, hogy Atalay úgy vélte: az isztambuli Gezi park átalakítása elleni tiltakozásokat a "zsidó diaszpóra" szervezte. A miniszterelnök-helyettes emellett arról is beszélt, hogy a nemzetközi sajtónak és a "külföldi erőknek" is szerepük volt Törökország "destabilizálásában".

A Today's Zaman című újság és más helyi híradások szerint Atalay a tüntetésekkel kapcsolatban azt mondta: bizonyos "körök irigyek Törökország növekedésére. Ők mind összefognak, és az egyik oldalon ott találni a zsidó diaszpórát".

Recep Tayyip Erdogan török kormányfő egy közelebbről nem meghatározott "kamatlobbi" felelősségéről beszélt az ellene irányuló, több mint egy hónapja tartó demonstrációkkal kapcsolatban.

A Zsidó Világkongresszus keddi közleményében megdöbbenését fejezte ki Atalay "megvetendő" kijelentése miatt. "Atalay úrnak illene bocsánatot kérnie. Megjegyzése nem csak a zsidó népet sérti, hanem azt a sok török állampolgárt is, akik részt vesznek a tüntetésekben, és akiknek tényleges sérelmeik vannak" – írták.

A becslések szerint 23 ezer hívőt képviselő törökországi zsidó közösség azon aggodalmának adott hangot, hogy a miniszterelnök-helyettes nyilatkozata az ellenük irányuló megtorláshoz vezethet az elsöprő többségében muszlimok lakta eurázsiai országban.

A rendőrség adatai szerint a május 31-én kezdődött tiltakozó megmozdulások idején három hét alatt több mint 2,5 millió ember vonult az utcákra közel 80 török városban. A kezdetben a Gezi park átépítését kifogásoló tüntetők egyre inkább Recep Tayyip Erdogan török kormányfő szerintük tekintélyelvű és az ország iszlamizálását célzó politikája ellen fordultak. Szombaton este körülbelül tízezren tüntettek az isztambuli Taksim térnél, de a rohamrendőrség két óra elteltével kiszorította őket onnan.

Vasárnap Törökország délkeleti részében reformokat követelő kurd tüntetők csaptak össze rendőrökkel. Pénteken a biztonsági erők agyonlőttek egy fiatalt, aki a jobbára kurdok lakta Diyarbakirban egy csendőrőrs építése ellen tiltakozott. Ez volt a legsúlyosabb incidens a kisebbségi csoport és a hatóságok között azóta, hogy márciusban a kurd területek önállóságáért küzdő Kurd Munkáspárt (PKK) vezetője, Abdullah Öcalan börtönéből tűzszünetet hirdetett ki.  

Erdogan kedden megerősítette: az ország délkeleti részében pénteken történt incidens ellenére kormánya elkötelezett a kurdokkal való megbékélés mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!