szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötszázévesek is lehetnek azok a sírkövek, amelyeket a földben eltemetve egy bécsi zsidó temetőben találtak - közölte a bécsi izraelita hitközség. A legújabb ásatásokon mintegy húsz síremlék került elő - írták a közleményben.

A sírköveket 1943-ban a náci pusztítástól tartva rejtették el a föld alá több rétegben, egymástól földréteggel elválasztva. Az ásatásokat végző szakértők szerint még több sírkövet rejthet a föld. Oscar Deutsch, a hitközség elnöke szerint ezekkel együtt, a teljes helyreállítást követően, a híres prágai zsidó temetőhöz hasonló jelentőségű kulturális emlékről lehet majd beszélni.

Az osztrák főváros Rossau negyedében található sírkert Bécs legrégebbi zsidó temetője, a 16. században alapították. Eredetileg mintegy nyolc-kilencszáz síremlék állt a kétezer négyzetméteres temetőben. 1943-ban egy részüket a bécsi központi temetőben, más részüket magában a rossaui temetőben rejtették el.

A sírköveknek eddig csaknem a fele került elő, jelenleg 237 található belőlük az eredeti helyén. Ezeknek nagy részét az 1980-as években fedezték fel a központi temetőben. Több mint száz, töredékekben fennmaradt síremlék maradványai a temető falába beillesztve látható.

Egy 2004-ben kezdődött újabb helyreállítási folyamat során eddig 75 sírkövet restauráltak és ezek közül ötvenet állítottak fel az eredeti helyén. A pontos helymeghatározást az 1910-es évekből való jegyzék tette lehetővé.

A rossaui temető a legkevésbé ismert bécsi sírkert. Egy nyugdíjasotthon belső udvarán van, az utcáról szinte láthatatlan. Oscar Deutsch reményei szerint a teljes helyreállítást követően jobban megközelíthetővé tudják majd tenni a temetőt a turisták számára. A felújítás legkorábban 2018-ban fejeződhet be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!