Tüntetések: kiszabadították a bolgár parlamentből a bent rekedt politikusokat

Roszen Plevneliev bolgár elnök azzal a felhívással fordult a szófiai parlamentet körbevevő tüntetőkhöz szerda hajnalban, hogy őrizzék meg a demonstrációk békés és civilizált jellegét. A tüntetők száma hajnalra erősen megcsappant, a parlamentben rekedt tisztségviselők pedig távozni tudtak.

  • MTI MTI
Tüntetések: kiszabadították a bolgár parlamentből a bent rekedt politikusokat

Kedd este körülzárták a parlament épületét a kormány távozását követelő tüntetők, és emiatt 109 ember - miniszterek, képviselők, újságírók - az épületben rekedtek. A "túszokat" busszal akarták kimenekíteni a hatóságok, de a tüntetők ezt először megakadályozták, nem engedték, hogy a busz megközelítse az épületet.

A tüntetők mintegy kétezren voltak az épület körül, és sokan közülük összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel. Az összecsapásokban hét tüntető és két rendőr könnyebben megsérült.

Később, helyi idő szerint fél négy tájban a rendőröknek sikerült "utat vágni" a tömegen át, és több kis teherautó oda tudott állni a bejárathoz - jelentette az AFP tudósítója a helyszínről. Bent rekedt újságírók pedig arról számoltak be, hogy a képviselők, miniszterek elhagyták az épületet. Később, amikor a tüntetők már sokkal kevesebben voltak, az újságírók is távozni tudtak. 

"A tüntetések kezdete óta most először tanúi lettünk feszültségnek és a provokáció kísérletének" - írta az elnök közleményében, és arra kérte a tüntetőket, hogy tartózkodjanak a közrend megzavarásától.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?