szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Noha Barack Obama elnök még nem döntött az elrendelésükről, az amerikai médiában szerdán arról jelentek meg értesülések, hogy a Szíriára mérendő amerikai csapások korlátozott lesznek, de több napig tartanak majd.

Az AP hírügynökség két, neve elhallgatását kérő kormányzati tisztségviselőre hivatkozva szerdán közölte: az amerikai kormány egy egyszeri katonai csapáskombinációnál jelentősebb fellépést mérlegel.

"A variációk nem korlátozódnak egyetlen napra" - idézte az AP az egyik illetékest. A The New York Times ugyancsak hivatalos forrásokat idézve azt állította, hogy feltehetően egy-két napos akció várható. Az NBC News kedden háromnapos csapássorozatról közölt információkat.

Az amerikai lapok ugyanakkor az elmúlt napokban elhangzott hivatalos washingtoni állásfoglalásokat idézve rámutattak, hogy a tervezett támadásnak nem célja a "rendszerváltás", vagyis a Aszad-reszim megdöntése, de a Szírián belüli katonai egyensúly jelentős megváltoztatása sem. A katonai fellépés "elrettenteni és meggyengíteni" kívánja a szíriai kormányerőket, és alapvetően azt akarja megelőzni, hogy Damaszkusz újabb vegyifegyver-támadásokat indítson.

A várhatóan Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépek bevetésével induló csapásban várhatóan kulcsszerepe lesz a Földközi-tenger keleti medencéjébe vezényelt négy amerikai rombolónak, amelyek mindegyike több tucatnyi ilyen eszközzel rendelkezik. A The New York Times úgy értesült, hogy a potenciális szíriai célpontok elsődleges listája kevesebb mint 50 tételből áll. Egy-egy célra - a koszovói és a líbiai fellépés mintájára - 2-3 manőverező robotrepülőgépet fognak irányítani.

A célpontok között egyebek mellett légi támaszpontok, parancsnoki központok, valamint olyan tüzérségi és rakétás egységek találhatók, amelyeknek közük volt a vegyi támadások végrehajtásához. A katonai forrásokra hivatkozó lapok szerint a környezeti katasztrófa veszélye miatt vegyifegyver-raktárak nem szerepelnek a célpontok között, mint ahogy azok a repterek sem, amelyeken keresztül Szíria az iráni és az orosz hadianyag-utánpótlást kapja. 

A lapokban megszólalt szakértők szerint a manőverező repülőgépek 118-168 kilogrammos hagyományos robbanótöltetei jóval kevésbé hatékonyak a légi bombáknál, ezért kevés kárt tudnak tenni föld alatti bunkerekben. A "szárnyas rakéták" emellett nem alkalmasak a mobil rakétaindító berendezések kilövésére sem. 

Az AP értesülése szerint Washington nem tervezi, hogy a Jordániába és Törökországba telepített Patriot rakétaelhárító rendszereken felül további védelmi eszközöket vezényeljen a térségbe. 

A The Wall Street Journal a szíriai kormány által elrendelt állítólagos vegyifegyver-támadásokra adandó amerikai válasszal kapcsolatban kitért arra, hogy a szíriai felkelők a korábbi ígéretekkel ellentétben a mai napig sem kapták meg a megígért amerikai fegyvereket.

Noha az Obama-kormány szeretné elérni, hogy a tervezett amerikai katonai akció komoly támogatást kapjon az Egyesült Államok európai szövetségesei részéről, azt várhatóan nem fogja támogatni sem az ENSZ Biztonsági Tanácsa, sem pedig az Arab Liga, amely pedig Líbia esetében még jóváhagyta a katonai beavatkozást.

Washington a tervezett katonai akció nemzetközi támogatottságának kiszélesítése mellett tovább dolgozik a támadás jogi indokolásán is. Az érvek között szerepel majd várhatóan az, hogy a tömegpusztító fegyverek bevetésével a szíriai kormány megsértette a nemzetközi normákat, hogy Amerika - miként az 1999-es koszovói, 78 napig tartó légi hadjárat esetében - a polgári lakosság védelmében lép fel, és hogy a nagy tömegben felhalmozott vegyi fegyverek az Egyesült Államok biztonságát is fenyegetik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!