Irán szabadon engedett több, kémkedéssel vádolt szlovákot

Az iráni hatóságok szabadon engedtek hat szlovák sárkányrepülőt abból a nyolcból, akit májusban vettek őrizetbe kémkedés gyanújával – jelentette be vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.

  • MTI MTI
Irán szabadon engedett több, kémkedéssel vádolt szlovákot

A tárgyalások Iránnal sikeresek voltak, és hat szlovák állampolgár szabadon engedésével végződtek. A többi kettő őrizetben marad addig, amíg az iráni hatóságok be nem fejezik ellenük a nyomozást – mondta Fico, hozzátéve, hogy a tárgyalások "nagyon összetettek" voltak.

Az iráni hatóságok azzal a gyanúval vették őrizetbe a nyolc szlovákot és egy iránit, hogy sárkányrepülés közben kémkedtek, fényképeket készítettek egy tiltott terület fölött, Iszfahán tartományban. Iszfahánban számos nukleáris létesítmény található, köztük a natanzi urándúsító üzem. Azzal is vádolták a szlovákokat, hogy olyan eszközöket vittek be az országba – például rádió adó-vevőket –, amelyek ott tiltottak.

A szlovák turistákról barátaik elmondták Pozsonyban, hogy csupán szenvedélyüknek hódoltak, mert keresik a világban a legjobb légáramlatokat és a szép tájakat, és repüléseikről dokumentumfilmeket készítenek. Az egyik szabadon engedett, Vladislav Frigo így nyilatkozott: ők úgy tudták, hogy Iránban 2300 méteres magasság alatt tilos fényképezni, ők e felett fotóztak. Az adóvevőket csak az engedélyezett frekvenciákon használták – mondta, de elismerte, hogy a készülékeket az iráni törvények ellenében vitték be az országba. Beszámolt arról, hogy a többi őrizeteshez képest jó körülmények között tartották őket fogva.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.