szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya 2012 közepe óta tömegesen vet be fürtös (kazettás) bombákat – ezt írják a több mint 90 ország 350 civil szervezetét tömörítő Fürtös Bomba Koalíció szerdán közölt jelentésében.

A jelentésben áttekintik a fürtös bombák betiltásáról 2008-ban elfogadott és 2010-ben hatályba lépett nemzetközi konvenció megvalósításának helyzetét az egész világon. Szíria nem írta alá ezt az egyezményt.

A fürtös bombák a levegőben szétnyílnak, és több száz "kis bombát" szórnak szét nagy területen. Ezek nem mindig robbannak fel, hanem később megölik vagy megsebesítik azokat, akik rájuk találnak.

A 2013-as jelentés szerint a szíriai kormány 2012 második és 2013 első felében tömegesen használta ezt a fegyvert, amivel számos civilt ölt meg. Fürtös bombák Szíriában legalább 165 embert öltek meg, míg világszerte az ilyen fegyvereknek 190 áldozatuk volt.

A jelentés megállapítja, hogy ezeket a "valószínűleg" egyiptomi és orosz fegyvereket régebben, még a jelenlegi polgárháború előtt szállították Szíriába.

2013. július 13-áig 112 állam írta alá vagy csatlakozott a konvencióhoz, amely teljesen megtiltja a fürtös bombák használatát, gyártását, szállítását és raktározását.

A világ 17 országában azonban – főként Ázsiában és Európában – folytatják a fürtös bombák gyártását, vagy fenntartják a jogot, hogy a jövőben ilyen fegyvereket állítsanak elő. A gyártó országok között csak három van – az Egyesült Államok, Izrael és Oroszország –, amelyekről biztosan tudják, hogy fürtös bombákat használtak a múltban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!