szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Enrico Letta kormányfő bejelentette, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéjét vízen és levegőben is folyamatos ellenőrzés alatt akarják tartani a bevándorlók életét követelő hajószerencsétlenségek elkerülésének érdekében.

A római kormány keddtől hajóblokáddal és az afrikai-olasz partok közötti tengerszakasz szünet nélküli ellenőrzésével akarja megállítani az emberkereskedők illegális bevándorlókkal teli hajóit az újabb tragédiák elkerülésére.

A humanitárius-katonai misszió elindítását hétfőn bejelentő Enrico Letta olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: "Olaszország számára elfogadhatatlan, hogy a Földközi-tenger temetővé váljon!". 

Letta hangsúlyozta, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéjét vízen és levegőben is folyamatos ellenőrzés alatt akarják tartani az utóbbi tíz napban történt, több mint háromszáz illegális bevándorló életét követelő hajószerencsétlenségek elkerülésének érdekében. 

A Mare Sicuro (Biztonságos Tenger) nevű misszióban az olasz haditengerészet és légierő 1500 katonája vesz részt. Egymást váltva naponta ötszázan lesznek jelen az Afrika és a délolasz partok, Lampedusa és Szicília közötti vizeken. Hat hadihajóval, négy helikopterrel és négy repülőgéppel napi huszonnégy órában pásztázzák majd végig az emberkereskedők hajói által használt útvonalakat. A misszióban részt vesznek az illegális bevándorlást eddig felügyelő olasz kikötőkapitányságok és a pénzügyőrség gyorshajói is. Ezzel Olaszország megháromszorozza a Földközi-tengert eddig ellenőrző hadihajóinak számát. 

"Olasz kezdeményezésről van szó, amelynek költségei jelentős terhet képviselnek a fegyveres erők számára" - hangoztatta Mario Mauro védelmi miniszter. Hangsúlyozta, hogy Olaszország ezzel a misszióval megtette az első lépést az illegális bevándorlás problémájának megoldására. A következő lépést Róma az Európai Uniótól várja az október 24-25-i EU-csúcstalálkozón.

A Corriere della Sera című olasz napilap hétfői adatai szerint idén januártól október 12-ig 34 ezer illegális bevándorló érkezett Málta és Itália partjaira, többségük szíriai, eritreai és szomáliai volt. Húszezren Líbiából keltek útra, a többiek Egyiptom, Görögország, Törökország partjairól. 

A tengeri misszióval egy időben az olasz belügyminisztérium küldöttsége Líbiában tárgyal az innen induló csoportok megállításáról. A belügyi tárca hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlással és az emberkereskedelemmel szembeni közös fellépést a bizonytalan líbiai belpolitikai helyzet is megnehezíti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!