"Mivel katonai és kormánygépekről van szó, engedélyt kellett volna kérniük, de nem tették. Arra kértük a külügyminisztériumot, hogy értesítse az orosz kormányt" – mondta riportereknek az elnök egy kormányülés után.
Név nélkül nyilatkozó katonai források szerint az orosz gyártmányú repülőgépek a venezuelai főváros közelében lévő Maiquetia katonai repülőtérről Nicaragua fővárosába, Managuába tartottak. A hadsereg tisztségviselői azt mondták, hogy a hadászati bombázók a karib-tengeri San Andrés szigete felett sértették meg Kolumbia légterét.
Nicaragua és Kolumbia éveken át vitázott bizonyos karib-tengeri szigetek hovatartozásáról, a kérdésben a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróság tavaly döntött. Nicaragua számára elutasító ítélet született San Andrés és két másik vitatott sziget hovatartozása ügyében, az ítélet kimondta, hogy azok Kolumbia teljes ellenőrzése alá tartoznak, a kolumbiai államterület részét képezik. A bíróság döntése kiterjesztette azonban Nicaragua kontinentális talapzatát és kizárólagos gazdasági övezetét a szigetekhez közeli, halban – és feltételezések szerint kőolajban – gazdag vizeken.
A két ország viszonya feszült, mert Bogotá alkalmazhatatlannak nevezte a határozatot, és továbbra is ellenőrzést gyakorol a vizek felett.
Oroszország az utóbbi évtizedben dollármilliárdokat fektetett a venezuelai olajszektorba és több milliárd dollár értékben szállított fegyvereket a latin-amerikai országnak. Nemrég Nicaragua is bejelentette, hogy orosz hadfelszereléseket vásárol.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2007 nyarán közölte, hogy országa – tekintettel "a biztonságát fenyegető veszélyekre" – "kénytelen felújítani" hadászati légierejének járőrtevékenységét a határaitól távol eső területeken is.