szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz védelmi minisztérium megerősítette a korábbi német lapértesüléseket. Tényleg Iszkander rakétákat üzemeltek be Oroszország nyugati katonai körzetében.

Moszkvában elismerték, hogy az európai uniós tagállamokkal is határos oroszországi nyugati katonai körzetben Iszkander-M típusú rövid hatótávolságú harcászati ballisztikus rakétákat telepítettek. Az orosz védelmi minisztérium a hétfői bejelentéssel a német sajtó korábbi értesülésére reagált.

Igor Konasenkov sajtószóvivő azt hangoztatta, hogy az Iszkander rakéta zászlóaljaknak "a konkrét állomásoztatási kerületekben" való elhelyezése nem ellentétes semmilyen nemzetközi egyezménnyel. "A harcászati rakétakomplexumok valóban hadrendbe álltak a nyugati katonai körzetben" - jelentette ki az orosz védelmi minisztérium illetékese.

2011-ben Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök jelentette be az Iszkanderek telepítését a nyugat-oroszországi régióba és azt az amerikai rakétavédelmi rendszer európai telepítésével szembeni intézkedésnek nevezte. A politikus arról is beszélt 2011 novemberében, hogy haladéktalanul olyan radarrendszert telepítenek a Kalinyingrádi területre, amely képes a rakétatámadások előrejelzésére. Orosz sajtójelentések szerint ez nemrég megtörtént.

A Bild című német napilap múlt szombati írása szerint műholdfelvételek bizonyítják, hogy a délen Lengyelországgal, keleten Litvániával és nyugaton a Balti-tengerrel határos, Oroszországhoz tartozó Kalinyingrádi területen (exlávéban) legalább kétjegyű számmal meghatározható mennyiségben vannak Iszkander rakétarendszerek.

A német lap azt írta, hogy az Iszkandereket hagyományos és atomtöltettel is fel lehet szerelni és 500 kilométeres körzetben, így Lengyelország teljes területén is elpusztíthatják a kijelölt célt, de elérhetik Berlint is.

Az udmurtföldi Kolomnában kifejlesztett Iszkander típusú rakétakomplexum az orosz hadsereg egyik leghatékonyabb csapásmérő fegyverzete. Tűzfegyvereket: rakétarendszereket, indítóállomásokat, nagy hatótávolságú tüzérségi ütegeket, de légvédelmi és rakétaelhárító fegyverrendszereket és parancsnoki állásokat, kommunikációs központokat is meg tud semmisíteni. Szükség esetén szárnyas rakétákkal is fel lehet szerelni, amelyek 2000 kilométeres távolságba is eljuttathatók. Az orosz hadseregben az Iszkander-M és az Iszkander-K típusú rendszereket állították hadrendbe.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!