szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hibás döntés volt az akkori brit kormány részéről, hogy az Európai Unió 2004-es bővítése után nem alkalmazta az új kelet-európai tagállamok munkavállalóival szemben az átmeneti bevándorlási korlátozásokat – mondta szerdán David Cameron brit miniszterelnök Donald Tusk lengyel kormányfőnek.

Cameron az elmúlt napok brit-lengyel diplomáciai ütésváltása után hívta fel telefonon Tuskot, hogy a többször is hangoztatott álláspontját személyesen ismertesse vele.

A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal szerdán késő este közzétett ismertetése szerint a beszélgetés során a brit miniszterelnök megerősítette azt a véleményét is, hogy a kelet-európai EU-munkavállalók tömeges beáramlása nyomást gyakorol a helyi közösségek intézményeire, emellett kezelni kell a jóléti ellátórendszerben mutatkozó hatásokat is.

Cameron a kezelendő problémák közé sorolta például, hogy a külföldi EU-munkavállalók az otthonmaradt gyermekeik után a fogadó országban vesznek fel családi pótlékot. A brit-lengyel diplomáciai viszály főleg ez utóbbi brit álláspont miatt pattant ki az elmúlt napokban.

Cameron a BBC televíziónak adott hétvégi nyilatkozatában kijelentette: felmerül az a kérdés is az EU-bevándorlással kapcsolatban, hogy miért kellene a briteknek fizetniük olyanok családi pótlékát, akik Nagy-Britanniában dolgoznak ugyan, de gyermekeik például Lengyelországban élnek.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, Cameron BBC-nyilatkozatára reagálva, a Twitter üzenőportálon a héten azt írta, hogy "ha Nagy-Britannia megkapja a mi adófizetőinket, nem kellene-e Nagy-Britanniának állnia szociális juttatásaikat is. (...) Miért kellene a lengyel adófizetőknek támogatniuk a brit adófizetők gyerekeit?".

A lengyel kormányfővel folytatott szerda esti telefonbeszélgetésében ugyanakkor Cameron a Downing Street szóvivője szerint hangsúlyozta, hogy ez nem brit-lengyel ügy, hanem az EU mindegyik tagországát érintő probléma.

A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Cameron és Tusk megállapodott abban, hogy további megbeszéléseket tartanak az unión belüli migráció által a szociális ellátórendszerekre gyakorolt hatások hatékonyabb kezeléséről.

London az EU-bevándorlókra vonatkozó szigorítási intézkedések miatt az utóbbi hetekben konfliktusba keveredett Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztossal is, akinek többszöri bíráló nyilatkozatait éles ellenkritikával fogadták brit politikusok.

A Konzervatív Párt vezette brit kormánykoalíció sorra jelenti be a külföldi EU-munkavállalókra vonatkozó szigorítási terveket, amelyek közül több az új év első napján életbe is lépett. A uniós országokból érkezők például nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában immár nem igényelhetnek álláskeresőknek járó szociális juttatásokat, és a három hónap leteltével is legfeljebb hat hónapig kérhetnek ilyen jellegű támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!