Tizenegy ország képviselői vannak jelen a délelőtt 10 órakor kezdődött találkozón, amelynek célja, hogy meggyőzzék a szíriai ellenzéki ernyőszervezet Ahmad el-Dzsarba vezette küldöttségét, vegyenek részt a január 22-re előirányzott svájci tárgyaláson.
Az Egyesült Arab Emírségek, az Egyesült Államok, Egyiptom, Franciaország, Jordánia, Katar, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Szaúd-Arábia és Törökország külügyminiszterei ültek össze Párizsban. John Kerry, az amerikai diplomácia vezetője késve érkezett, az elfogadott zárónyilatkozatot délután teszik közzé.
"Megpróbáljuk lehetővé tenni a béketárgyalás hatékony lebonyolítását, anélkül azonban, hogy véka alá rejtenénk a nehézségeket" - közölte egy francia diplomata, jelezve, hogy ebben a kérdésben egyetértés van a tizenegy ország között.
A Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló ellenzék továbbra is megosztott az esetleges részvétel kérdésében, a harcoló lázadócsoportok nagy része ellenez mindenfajta tárgyalást a kormánnyal.
Párizsban intenzív diplomáciai tárgyalások folytak a hétvégén, Laurent Fabius francia külügyminiszter szombaton Dzsarbával, valamint a katari és a kuvaiti külügyminiszterrel, vasárnap reggel pedig a török diplomácia vezetőjével egyeztetett.
Kerry azért nem ért oda a megbeszélés kezdetére, mert az izraeli-palesztin békefolyamatról tárgyalt az Arab Liga képviselőivel. Az amerikai külügyminiszter hétfőn találkozik orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, hogy megvitassa a szíriai békekonferencián való iráni részvétel lehetőségét.
Teherán - Moszkvához hasonlóan - a damaszkuszi rendszert támogatja. Irán meghívását a tanácskozásra a nyugati és a Perzsa(Arab)-öböl menti arab országok is ellenzik, mert annak vezetése nem támogatja egy olyan átmeneti kormány felállítását, amely az Aszad-rezsim helyébe léphetne.
Az SZNK egyelőre nem döntött arról, hogy részt vesz-e a második genfi békeértekezletnek nevezett konferencián, mert tagszervezetei között nincs egyetértés az ügyben, és ezért elhalasztották az eredetileg keddre tervezett szavazást.
A szíriai politikai átmenet elveiről a 2012 júniusában megtartott első genfi konferencián állapodtak meg. A részvevők között azóta is vita folyik a Genf-1 néven emlegetett megegyezés értelmezéséről.
A 2011 márciusában kormányellenes felkeléssel elkezdődött szíriai polgárháborúban több mint 100 ezren vesztették életüket, a konfliktus miatt több millióan kényszerültek menekülésre.