Tízezrek vonultak Saron koporsójához

Vasárnap izraeliek tízezrei vesznek végső búcsút Ariel Sarontól, a szombaton 85 éves korában elhunyt volt tábornoktól és politikustól Jeruzsálemben.

  • MTI MTI
Tízezrek vonultak Saron koporsójához

A néhai miniszterelnök katonai tiszteletadással fekete szőnyegen elhelyezett, izraeli zászlóval beburkolt koporsójánál elsőként Simon Peresz államelnök és Juli Edelstein, a kneszet elnöke helyezett el koszorút - közölte a katonai rádió.

Az izraeli parlament udvarán felállított koporsó mellett díszőrség áll, félárbocra eresztették a zászlókat, és két katonai kántor zsoltárokat olvas. A rendőrség vasárnap estig tízezreket vár Jeruzsálembe az egész ország területéről.

Délután megnyíltak a kneszet udvarának kapui, és elkezdtek özönleni az emberek, hogy utoljára tiszteletüket tegyék az Izraelben háborús hősként és pragmatikus politikusként tisztelt Saron földi maradványai előtt.

A Saronhoz zarándokló tömegek miatt magántulajdonú járművekkel vasárnap nem lehet megközelíteni a kneszetet, távolabbi parkolóhelyekről autóbuszok hozzák-viszik a gyászolókat.

Délelőtt egyperces néma tiszteletadással kezdődött a kormány szokásos heti ülése, majd Benjámin Netanjahu miniszterelnök megemlékező szavaival folytatódott. "Arik kormányfőként is mindent megtett, amit csak tudott Izraelért, és az ország biztonságáért" - mondta Netanjahu.

"Úgy hiszem, emléke a nép szívében az egyik legkiemelkedőbb vezetőként és az egyik legbátrabb parancsnokként marad fenn" - tette hozzá.

A hivatalos állami búcsúszertartást hétfő reggel a kneszet előtt tartják, majd a koporsót egy katonai konvojjal útnak indítják Ariel Saron Negev sivatagban, a gázai övezetnél lévő birtoka felé, ahol felesége, a 2000-ben tüdőrákban meghalt Lili mellé temetik.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.