szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több év börtönre ítéltek kedden egy 84 éves apácát és két társát az Egyesült Államokban, mert bejutottak egy nukleáris anyagot tároló létesítmény területére, és ott kárt okoztak.

Megan Rice nővér, valamint a 65 éves Michael Walli és az 54 éves Greg Boertje-Obed 2012-ben a Tennessee állambeli Oak Ridge-ben átvágták a védőkerítéseket, így jutottak el az amerikai kormány egyetlen olyan létesítményének a faláig, amelyben fegyvergyártásra alkalmas uránt tárolnak, kezelnek és dolgoznak fel. A nukleáris fegyverek ellen tiltakoztak.

Rice csaknem három, Walli és Boertje-Obed pedig fejenként több mint öt évet kapott a Knoxville-ben kedden kihirdetett ítélet szerint. A két férfi büntetett előéletű, ezért súlyosabb a büntetésük. A három vádlottat még májusban bűnösnek nyilvánították, és akár 20 évre is ítélhették volna őket.

"Kérem ne legyen kíméletes velem. Az, hogy életem végéig börtönben maradhatok, a legnagyobb ajándék számomra" – mondta a bírónak az ítélethirdetés előtt Rice, aki csak annyit bánt meg, hogy sokáig várt az akcióval.

Kerítések átvágásával, jelszavak felpingálásával, a tároló falának kalapácsolásával és vérrel történő lelocsolásával a három elítélt több mint ezer dollár kárt okozott. A kényszerű leállás további több mint 8500 dollárnyi veszteséget jelentett.

A három elítélt a Transform Now Plowshares nevű békeaktivista csoport tagja volt.

Az urántárolót a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után építették, egy olyan kiterjedt komplexum területén, amely a második világháború idején az Y-12-es katonai kódnevet kapta.

A kerítéseknél elhelyezett szenzorok riasztottak ugyan, az aktivisták több akadályon átjutottak, amíg elérték a raktárépületet. Amikor egy őr felfedezte őket, étellel kínálták és énekelni kezdtek.

Az Oak Ridge-i Környezetvédelmi Békeszövetség nevű szervezet szerint a csoport célja nem az volt, hogy demonstrálja az objektum sebezhetőségét, hanem az, hogy az általuk "háborús bűnnek" minősített nukleárisfegyver-gyártás ellen tiltakozzanak.

Az incidens után a szövetségi, az amerikai kongresszus és az energiaügyi minisztérium vizsgálatot indított, amely "az alkalmatlanság aggasztó megnyilvánulásaira" bukkant. Vezetőket mozdítottak el, egyebek mellett a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatóságnál is. Az objektumot őrző WSI biztonsági cég szerződését felbontották.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!