Elfoglalták a krími parlamentet, Kijevben minisztériumot támadtak meg – percről percre
Egyenruhás, minden jel szerint orosz fegyveresek megtámadták, majd elfoglalták a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét csütörtök hajnalban az ukrajnai Szimferopolban. A szerda este óta tartó eseményekben 35-en megsérültek, ketten meghaltak a hivatalos tájékoztatás szerint. Bár az orosz védelmi miniszter szerint a Vlagyimir Putyin elnök által szerdán elrendelt rendkívüli harckészültségi gyakorlatnak nincs köze az ukrán helyzethez, az Ukrajnával szomszédos oroszországi nyugati körzetbe csoportosítják a csapatokat. Ukrajna közölte: agressziónak tekintenek minden olyan orosz csapatmozgást, amelyet az orosz haderők a fekete-tengeri hadiflotta krími támaszpontjának területén kívül hajtanának végre. Eközben többségi koalíció alakult az ukrán parlamentben, Jacenyukot megválasztották miniszterelnöknek, Turcsinovot az EU elismeri Ukrajna új elnökeként. Kövesse az ukrán eseményeket a hvg.hu-val percről percre!
Most érkezett
Juscsenko üdülőjét is átvizsgálták, de engedéllyel
Tüntetők vizsgálták át Viktor Juscsenko egykori ukrán államfőnek a Kárpátokban épült üdülőjét, de abban csak népművészeti tárgyakat és méhkaptárakat találtak.
Legfontosabb események:
- Csütörtökön hajnalban oroszul beszélő egyenruhás fegyveresek foglalták el a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét Szimferopolban.
- A krími parlament népszavazást írt ki a terület önállósodásáról.
- Oroszország rendkívüli harckészültségi gyakorlatot rendelt el, csapatokat csoportosítanak át az Ukrajnával szomszédos nyugati körzetbe.
- Ukrajna közölte, agressziónak fognak tekinteni minden orosz csapatmozgást az orosz haderők fekete-tengeri támaszpontján kívül. Készültségbe helyezték az ukrán rendőrséget.
- Viktor Janukovics még mindig Ukrajna elnökének tekinti magát. Védelmet kért az orosz hatóságoktól, Moszkva nem hivatalosan közölte, hogy garantálja Janukovics biztonságát. Janukovics az ígéretek szerint pénteken sajtótájékoztatót tart Oroszországban.
- Létrejött a kormánykoalíciós a 450 tagú ukrán parlamentben. Jacenyukot kormányfőnek választották, Turcsinovot elismeri az EU is Ukrajna elnökeként.
Percről percre
Martonyi Kijevbe megy, Ukrajna területi épségét meg kell őrizni
Martonyi János külügyminiszter Kijevbe utazik – mondta a hvg.hu-nak Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium szóvivője. Egyrészt a helyszínen fog tájékozódni a krími konfliktusról, másrészt pedig ismerteti a helyzettel kapcsolatos magyar álláspontot, amely az Európai Unió álláspontja is.
Eszerint meg kell őrizni Ukrajna területi épségét, és biztosítani kell a társadalmi békét. A magyar kormány nagyon határozottan kéri, hogy a politikai kérdésre politikai választ adjanak a felek, az erőszak teljesen elfogadhatatlan – vázolta fel a magyar álláspontot Kaleta Gábor.
Hozzátette: a nemzetiségek békés együttélése szempontjából Magyarország – uniós partnereivel együtt – nagyon hibás lépésnek tartja, hogy visszavonták az ukrán nyelvtörvényt. Martonyi arra sürgeti majd Kijevet, hogy biztosítsa a kisebbségeknek az Európa Tanács dokumentumaiban rögzített jogokat.
Korábban a Külügyminisztérium utazási tanácsot is kiadott a krími térséggel kapcsolatban. Azt javasolják, hogy mindenki halassza el oda tervezett utazását. Részleket a konzuli szolgálat honlapján közöltek.
Rasmussen: Ukrajna nem kért konkrét segítséget
Ukrajna a csütörtöki NATO – Ukrajna Bizottság ülésén nem kért konkrét segítséget az észak-atlanti szövetségtől, a testület megerősítette azt a szándékot, hogy a NATO-nak és Kijevnek folytatnia kell az együttműködést – közölte a tanácskozást követően Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár. A politikus megerősítette, hogy Oroszország időben, megfelelően értesítette a NATO-t az ukrán határ közelében zajló csapatmozgásokról, gyakorlatról, emellett Moszkva azt is közölte, hogy a műveletek semmilyen összefüggésben nincsenek azzal, ami Ukrajnában történik. "Nincs ennek ellentmondó információnk, de az egybeesés nem teszi egyszerűbbé a dolgokat" – húzta alá a NATO főtitkára.
London: az orosz hadmozdulatok "nem segítenek"
"Mély aggodalmát" hangoztatta a brit külügyminisztérium a Krím félszigeten kialakult helyzet miatt, úgy ítélve meg, hogy az orosz hadmozdulatok "nem segítenek olyan pillanatban, amikor minden nemzeti és nemzetközi félnek a feszültségek feloldásán kellene munkálkodnia". "Nagyon aggódunk a Krímben kialakult helyzet miatt (...) és nagy figyelemmel kísérjük azt" – olvasható a Foreign Office dokumentumában.
"Mérsékletre szólítunk fel minden felet Ukrajnán belül és kívül, továbbá arra, hogy kerüljék az olyan cselekedeteket vagy beszédet, amelyek még tovább szíthatják a feszültséget, vagy valamilyen káros hatással lehetnek Ukrajna szuverenitására nézve" – figyelmeztet a londoni külügyi tárca. A kommüniké utal arra, hogy William Hague brit és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn elvi egyetértésre jutott, miszerint "Ukrajna népének kell döntenie saját jövőjéről, szavatolnia szuverenitását és területi épségét".
Jacenyuk Ukrajna új kormányfője
Miniszterelnökké választotta az ukrán parlament csütörtökön Arszenyij Jacenyuk Európa-párti politikust, a Julija Timosenko volt kormányfő mögött álló Haza (Batykivscsina) párt frakcióvezetőjét. Jacenyuk kormányfői kinevezését 371 képviselő támogatta a 450 tagú ukrán törvényhozásban.
Az unió elismeri Ukrajna elnökének Turcsinovot
Az Európai Unió szerint Ukrajna elnöke Olekszandr Turcsinov – jelentette ki csütörtökön az Európai Bizottság szóvivője. Olivier Bailly újságírók kérésére arra reagált, hogy Viktor Janukovics megbuktatott elnök csütörtök közölte: továbbra is Ukrajna államfőjének tartja magát.
"Az ukrán parlament, amely a demokratikus törvényesség garantálója, döntést hozott (Viktor Janukovics menesztéséről), és az ideiglenes államfő kinevezéséről, aki számunkra Ukrajna elnöke" – jelentette ki Olivier Bailly.
Jacenyuk: a gazdasági és politikai összeomlás szélén állunk
Arszenyij Jacenyuk felszólította a budapesti memorandumot aláíró nagyhatalmakat, hogy szavatolják Ukrajna területi egységét. A memorandumot 1994-ben Budapesten írta alá Ukrajna, valamint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország. Ebben a felek vállalták Ukrajna biztonságának szavatolását, továbbá kötelezték magukat arra, hogy tartózkodnak a Kijevvel szembeni erő alkalmazásától, illetve gazdasági nyomásgyakorlástól. A parlament plenáris ülésén felszólalva, Jacenyuk emlékeztette a dokumentum aláíróit: garanciát vállaltak mindenféle, Ukrajnával szembeni fegyveres konfliktus elkerülésére, továbbá arra, hogy egyetlen szomszédos ország sem fog soha, semmilyen körülmények között beavatkozni Ukrajna belügyeibe.
Hangsúlyozta, hogy Ukrajna most történelme egyik legsúlyosabb időszakát éli. "Az ország a gazdasági és politikai összeomlás szélén áll. Szét akarják szakítani Ukrajnát, az országban szeparatista cselekmények zajlanak, elsősorban a Krími Autonóm Köztársaságban" – fogalmazott a politikus.
Klicsko: az EU-nak folytatnia kell a közvetítő munkát
Az Európai Uniónak (EU) továbbra is vállalnia kell a közvetítő szerepét az ukrajnai válságban – mondta Vitalij Klicsko, az Ütés (Udar) párt elnöke a Bild című német lapban csütörtökön megjelent interjúban. A politikus szerint az EU-nak tárgyalást kellene folytatnia Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. "Kívánatos lenne, ha az EU közvetítene, és megpróbálná megakadályozni, hogy forrongás kezdődjön az egész régióban" – mondta Vitalij Klicsko. Hozzátette, nem tartja elképzelhetőnek, hogy Oroszország beavatkozik katonai erővel az ukrajnai folyamatokba. Jelenleg az a legfontosabb, hogy Moszkva mihez kezd Viktor Janukovics leváltott ukrán államfő ügyében. Putyin "nem adhat menedéket ennek a véreskezű diktátornak" – jelentette ki a Németországban rendkívül népszerű egykori világbajnok ökölvívó a legnagyobb példányszámú német lapban, hangsúlyozva, hogy Janukovicsot és társait bíróság elé kell állítani Ukrajnában.
Az EP is megszólalt
A kisebbségek jogainak megvédésére szólította fel az Európai Parlament csütörtöki határozatában az ukrán törvényhozást és az új kormányt. A képviselők felszólították az ukrán konfliktus minden érintett résztvevőjét, valamint a többi országot, hogy támogassák Ukrajna belső és területi egységét. Egyben felhívással fordultak az ukrán törvényhozáshoz, hogy tartsa tiszteletben a kisebbségek jogait, egyebek között az orosz és más kisebbségek jogát anyanyelvük használatára. A dokumentumban kiemelték, hogy Ukrajnában új törvényt kell elfogadni, amely összhangban van a Kisebbségi és Regionális Nyelvek Európai Chartájával.
Jacenyuk nem indul az elnökségért
Arszenyij Jacenyuk, a Batkiscsina (Haza) párt vezetője bejelentette, nem indul a májusi elnökválasztáson.