szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Komoly vita volt az oroszok megbüntetéséről

A lengyel miniszterelnök szerint "viharos vita" folyt csütörtökön Brüsszelben az Oroszország ellen hozandó büntető intézkedésekről, és "esetleg nem mindenki lesz elégedett" velük. Donald Tusk ezt az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatóján mondta, de hozzátette, hogy így is "többet értünk el, mint ami néhány órával korábban várható volt". Közölte azt is, hogy az európai vezetők elhatározták az oroszországi Szocsiba júniusra tervezett G-8 csúcstalálkozó előkészületeinek a felfüggesztését egy további döntésig.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
53

Obama: alkotmányellenes lenne a krími népszavazás

Az elnök kéri az amerikai kongresszust: tegyenek lépéseket azért, hogy az Egyesült Államok is hozzájárulhasson Ukrajna IMF-hiteléhez. Obama ahhoz is a kongresszus hozzájárulását kérte, hogy az Egyesült Államok is pénzügyi segítséget nyújthasson Ukrajnának.

Amerikai vadászgépeket küldenek Lengyelországba

Tizenhat F-16-os vadászgépet küld Lengyelországba az Egyesült Államok a jövő hét elején, egy hadgyakorlaton fognak részt venni. Ezt nem Obama jelentette be, hanem a lengyel sajtó írja.

Obama beszédet mond

Azonnal kezdődik az amerikai elnök beszéde a krími helyzetről.

Orbán Ukrajnáról nyilatkozott Brüsszelben

Egy demokratikus, a saját lábán álló Ukrajnában vagyunk érdekeltek – mondta Orbán Viktor.

Finnországra hasonlító Ukrajnát szeretne Kissinger is

Ukrajna nem válhat sem a Keletnek, sem a Nyugatnak a másik elleni előretolt hadállásává, az országnak ehelyett hídszerepet kell betöltenie – olvasható a The Washington Post című amerikai lap csütörtökön megjelent számában Henry Kissinger tollából.

Vízumfegyvert vet be az EU Oroszország ellen

Az Európai Unió felfüggeszti Oroszországgal a vízumügyi tárgyalásokat, valamint az új kétoldalú szerződést célzó megbeszéléseket – jelentette be csütörtökön Brüsszelben Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli tanácskozása után.

A krími tatárok szerint pár őrült írta ki a népszavazást

Ukrajnában nincs törvény a helyi népszavazásokról, mondják, emiatt szerintük abszurd az orosz csatlakozásról szóló referendum.

NATO-gépek érkeztek Litvániába

Így erősítik a balti országok légterének védelmét.

Jövő szombaton folytathatják az ukrán focibajnokságot

A feszült politikai helyzet miatt már két fordulót is elhalasztottak az ukrán labdarúgó-bajnokság tavaszi szezonjában, a tervek szerint azonban jövő szombaton folytatják a bajnokságot. A két hónapos téli szünet után eredetileg február 28-án rajtolt volna a tavaszi idény. Az ukrán bajnokságban két csapat, a Tavria Szimferopol és az FC Szevasztopol szerepel a Krími Autonóm Köztársaság területéről, mindkét klub jelezte, hogy készen áll a folytatásra.

1 2 3 4 5 6 7
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!