szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két rendőr megerőszakolt egy nőt Tunéziában, míg harmadik társuk sakkban tartotta a férjét. Az első ítéletben a nőt mondták ki vétkesnek, de a heves tiltakozások miatt a újratárgyalta az ügyet. A rendőröket hét évre ítélték.

Nemi erőszak miatt hét év börtönbüntetésre ítéltek két rendőrt Tunéziában, miután eredetileg az áldozatot vádolták erkölcstelen viselkedéssel.

A nő a bűntett elkövetésekor, 2012-ben huszonhét éves volt, és vőlegényével ült egy autóban, amikor három rendőr rájuk támadt. Míg ketten közülük megerőszakolták, a harmadik sakkban tartotta párját, majd arra kényszerítette, hogy vegyen ki pénzt egy bankautomatából. A bírók ezért két év szabadságvesztést szabtak ki rá.

Az első tárgyalási szakaszban született határozat, amely szerint a nő megsértette Tunézia erkölcsi előírásait, heves tiltakozó akciókat váltott ki az észak-afrikai országban, ahol a nemek egyenlőségét támogatók árgus szemekkel figyelik a női jogok alakulását az autokratikus világi rezsim 2011-es megbuktatása óta. Az eredeti vádat elejtették, és a felmentett nő a sérelmeit egy könyvben írta le, "Bűnös vagyok, mert megerőszakoltak" címmel.

Radía Naszrávi emberjogi aktivista és egyben az áldozat védőügyvédje felháborítónak nevezte az ítéletet. "Mindent tagadtak - mondta. - Nem szégyellték azt állítani, hogy a sértett környékezte meg őket."

Megfigyelők szerint a 2011-ben elmozdított Zín el-Abidín ben Ali elnök idején elképzelhetetlen lett volna, hogy egy nő rendőröket vádoljon meg, csakúgy, mint az esetet kísérő általános felháborodás is. A nők sorsával kapcsolatos aggodalmakat enyhítette az idén elfogadott alkotmány ide vonatkozó cikke, amely az alaptörvénybe foglalja a nők és férfiak közti egyenjogúságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!