szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kettős játszmát és Putyin majmolását emlegeti cikkében a brit The Guardian szerzője Orbán Viktorral kapcsolatban. Jan-Werne Mueller szerint a magyar miniszterelnök és populista pártja program nélkül nyert újra választást, miközben Magyarország egyre inkább kezd Oroszországra emlékeztetni, és nem a nyugati államokra.

Semmi meglepést nem hozott a vasárnapi parlamenti Magyarországon. Orbán Viktor minden bizonnyal hatalmon maradhat, méghozzá úgy, hogy mindössze ennyit mondtak program gyanánt a következő négy évre: „folytatjuk”. Végleges eredmény nincs, de valószínűleg a Fidesz is megtarthatja kétharmados többséget a parlamentben – emlékeztet a The Guardian munkatársa, aki szerint rendkívül aránytalan eredmény született a választásokon. A Fidesz-KDNP a voksok valamivel több mint 44 százalékával végzett az élen, vagyis majdnem tíz százalékot rontottak 2010-hez képest.

A magyar választási eredmény jól mutatja, mit is tud művelni egy populista, oroszbarát jobboldali kormány manapság az Európai Unióban: egy alapjaiban újraformált államigazgatással olyan antiliberális politikai rendszert hoztak létre, amely egyre inkább emlékeztet Putyin orosz elnök kormányzási elképzeléseire – fogalmaz cikkében Jan-Werne Mueller.

A választási eredményekből az is kiderül, hogy az májusi európai választások előtt a szélsőjobb nemhogy gyengült, hanem egyenesen erőt meríthet a teljesítményéből – tette hozzá.

A szerző megjegyzi, hogy Orbán szerint pártja tökéletesen képviseli a nemzetet, ezért nem igazi magyar az, aki szembemegy a Fidesszel. Nem is volt nehéz új alkotmányt írni 2011-ben, amelyet végül csak a Fidesz támogatott, és a választási törvényt is sikerült úgy megváltoztatni, hogy azzal Fidesz szekerét tolták. Utóbbit megfejelték azzal, hogy választójogot adtak a külföldön élő magyarok, akik ezt szavazatokkal hálálták meg - írja.

A cikk szerint a Fidesznek különösen a magyar felső középosztály kedves, amelynek tagjai közül kerülnek ki a párt támogatói. Eközben az emberek harmada szegénységben él, hiába sugallnak más képet az uniós pénzből fizetett csillogó beruházások Budapest belvárosában.

Orbán hosszú távú tervei Oroszországtól függhetnek, amellyel nemrég hitelszerződést írt alá a nukleáris fejlesztési tervek megvalósításához. És lám, a miniszterelnök máris úgy döntött, hogy nem támogatja az Oroszország elleni nyugati szankciókat – teszi hozzá Mueller.

Orbán nem Putyin ugyan, mégis van most az EU-ban egy olyan államigazgatási és politikai rendszer, amely inkább hajlik Putyin, és nem az nyugat-európai országok felé. És amelynek a jövője akár Oroszország támogatásától is függhet. A magyar miniszterelnök eszközei sokszor emlékeztetnek az orosz államfőre: ő is a törvény rend egyetlen garantálójaként emlegeti magát, pártját pedig a fasizmus, illetve a Jobbik elleni utolsó bástyaként. Ennek ellenére két nappal a választások után elkezdték építeni Budapesten a német megszállási emlékművet, amely ellen zsidó szervezetek is tiltakoztak korábban.

Vajon meddig tud még Orbán kettős szerepet játszani az EU-val és nyugati konzervatív barátaival az Európai Néppártban? – teszi fel a kérdést Jan-Werne Mueller. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!