szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Petro Porosenko péntek estétől egyhetes egyoldalú tűzszünetet léptet életbe Kelet-Ukrajnában.

Az ukrán államfő hétfőn azt ígérte, hogy a héten részletes béketervet mutat majd be, amelynek része lesz a kelet-ukrajnai lázadókkal kötött tűzszüneti egyezmény is. Petro Porosenko már akkor jelezte, hogy „az elnöki béketerv megvalósításának kezdeteként fegyvernyugvást javasolnak majd”.

Az elnök szerdán jelentette be, hogy amint lehetséges, egyoldalú tűzszünetet hirdet Kelet-Ukrajnában. Így adnának lehetőséget a fegyverletételre az oroszbarát lázadóknak.

Péntek az államfő új tisztségében először látogatott el a kelet-ukrajnai Donyeck régióba, az oroszbarát erők fellegvárába. Szvjatogorszkban mondta azt, hogy "mától, június 20-tól kezdődik a tűzszünet. Június 27-ig tart majd". "Ez több mint elegendő idő arra, hogy megkezdődjön a lefegyverzés, egy ütközőövezet létesüljön Orszország és Ukrajna között a határon" – tette hozzá. Porosenko jelezte azt is: a tűzszünet nem azt jelenti, hogy szükség esetén nem szállnak szembe a katonáik elleni agresszióval.

A kelet-ukrajnai oroszbarát erők egyik vezetője pénteken azt mondta: elutasítanak mindenfajta leszerelést, amíg a kormánycsapatok nem vonulnak vissza.

A korábbi jelentések szerint a tűzszünettel egy időben várhatóan egy tizennégy pontos átfogó béketerv is életbe lép.

Ez van a béketervben

Porosenko 15 pontos béketerve szerint Kijev szavatolja a tárgyalások minden résztvevőjének biztonságát, valamint felmentik a büntetőjogi felelősségre vonás alól azokat, akik leteszik fegyvert, és nem követtek el súlyos bűncselekményt. A tervben szó van foglyok szabadon engedéséről is. Ezenkívül kezdeményezik egy 10 kilométer széles ütközőövezet megteremtését az orosz-ukrán határon.

Kivonnák a területről a "törvénytelen fegyveres formációkat", folyosókat alakítanának ki, hogy az orosz és az ukrán "zsoldosok" azokon keresztül távozzanak, illetve letegyék a fegyvert.

Porosenko javaslata szerint a Donyeck és Luhanszk megyében törvénytelenül elfoglalt adminisztratív épületeket felszabadítanák. A tervben szerepel a helyi kormányzatok munkájának, továbbá a központi tévé- és rádióműsor sugárzásának helyreállítása Donyeck és Luhanszk megyében.

Ígérik a hatalom decentralizációját is: ennek módja a végrehajtó bizottságok újraválasztása, az orosz nyelv védelme, valamint az alkotmány módosítása lenne.

Putyinéknak nem tetszik

Az ukrán elnök pénteki bejelentése a kelet-ukrajnai tűzszünetről leginkább egy ultimátumra hasonlít – ezt közölte az orosz elnök sajtószolgálata. "Az első elemzések azt mutatják, hogy a dokumentum - sajnálatosan - nem a békére és tárgyalásokra szólít fel, az leginkább a kelet-ukrajnai felkelőknek címzett ultimátum, amely fegyverletételre szólít fel. Egyelőre hiányzik belőle a legfőbb elem, amely javaslatot tenne a tárgyalások megkezdésére" – vélik a Kremlben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!