szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szíriai segélyek célba juttatásának elősegítésére szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT) Valerie Amos, a világszervezet humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettese, aki szerint a polgárháború dúlta országban 10,8 millió ember szenved szükséget, másfél millióval több, mint fél évvel ezelőtt.

A BT négy hónapja egyhangúlag fogadott el határozatot, amelyben a segélyek zavartalan eljuttatását követelte, a humanitárius segélyekhez való hozzáférés azonban azóta sem javult. Valerie Amos csütörtökön úgy fogalmazott, a kormány akadályokat gördít a segélyezés elé. Néhány ellenzéki csoportnak felrótta, hogy megtámadták vagy megfenyegették a világszervezet munkatársait, de az is előfordult, hogy nem voltak hajlandók együttműködni.

Szíria ENSZ-nagykövete túlzónak nevezte az Amos által közölt adatokat a segítségre szoruló emberek számáról, és azt mondta, hogy Bassár el-Aszad elnök kormánya támogatja az emberek terheinek csökkentését. Hozzátette, ennek érdekében készek meghozni bármilyen intézkedést, egészen addig, amíg azok összhangban vannak a szíriai joggal és nem sértik az ország szuverenitását.

Valerie Amos ezzel szemben arról számolt be, hogy a segélyezésben résztvevőknek órákon át kell tárgyalniuk a szíriai hatóságok embereivel, akik megakadályozzák az orvosi ellátmány eljuttatását a lázadók által ellenőrzött területekre. "A szíriai kormány továbbra is arra összpontosít, hogy ellenőrizze az ENSZ és partnerei munkáját. Mi viszont azokra az emberekre, akiknek sürgősen a segítségünkre van szükségük" - mondta, embertelennek nevezve a segélyezés ilyen fokú akadályozását.

A BT vétójoggal rendelkező öt állandó tagja - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és Oroszország - egyeztetéseket folytat egy olyan, Ausztrália, Luxemburg és Jordánia által kezdeményezett határozatról, amelynek célja megnyitni négy határátkelőt Irak, Törökország, valamint Jordánia felől.

Oroszország a napokban jelezte, hogy a szíriai kormány beleegyezett a tervezetben megnevezett átkelők megnyitásába, Gary Quinlan ausztrál ENSZ-nagykövet azonban ezt nem tartja elegendőnek, mondván, hogy a damaszkuszi kormány egy sor, a műveletet nagyban korlátozó feltételeket akar szabni, és így semmiféle előrelépést nem tudnának elérni a segélyezésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!