„Meg is nyugtat, vagy éppen felébreszt, jól kezdődik vele a nap” – így jógáznak Indiában és Magyarországon
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A katalán parlament elfogadta a függetlenségi népszavazásról szóló törvényt pénteken, amelynek alapján november 9-re referendumot terveznek kiírni.
A jogszabályt 106 képviselő támogatta, 28-an viszont ellene voksoltak. Igennel szavaztak a nacionalista és a baloldali pártok képviselői. A Spanyolországban kormányon lévő Néppárt katalán képviselői viszont nem támogatták.
A jogszabályt csaknem egy éven át készítették elő a parlament illetékes bizottságában. A szavazást is több órás vita előzte meg.
Josep Rull, a függetlenséget támogató katalán Konvergencia és Unió párt (CiU) képviselője a spanyol kormánynak üzent felszólalásában. "Nem kérünk elnézést, sem engedélyt. Ez már nem csupán vágyálom a jövőnkről. Eljött a függetlenség és a demokrácia órája. Megállíthatatlanok vagyunk és azok is maradunk" - fogalmazott.
Gemma Calvet, a népszavazás mellett voksoló Köztársasági Baloldal (ERC) politikusa történelminek nevezte ezt a napot. Szerinte a törvény teljesen megfelel az alkotmánynak, ezért kérte a spanyol kormányt, hogy ne támadja meg az elfogadott jogszabályt az alkotmánybíróságon.
A Katalán Szocialista Párt (PSC) ugyan igennel voksolt a törvényre , de Ferran Pedret képviselő felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte Katalóniának és Spanyolországnak inkább tárgyalnia kellene a jövőbeni kapcsolatáról. Santi Rodriguez, a jogszabályt nem támogató Katalán Néppárt (PPC) szóvivője azt mondta, a törvény elutasítása valójában "igen a demokráciára".
A elfogadott törvény alapján Artur Mas katalán miniszterelnök várhatóan november 9-re írja ki a függetlenségi népszavazást az autonóm közösségben. Ám ezt csak azután teheti meg, hogy a jogszabály hatályba lépett a hivatalos közzétételt követően.
Az El País című spanyol napilap cikkében azt írta, hogy az időpont még titkos és valószínűleg legkorábban hétfőre várható. A népszavazási törvény rendelkezik arról, hogy a referendum kiírása és megtartása között legkevesebb egy hónap, de legfeljebb két hónap telhet el. Tehát a katalán miniszterelnök elvben október 9-ig még várhatna a bejelentéssel.
A lap szerint viszont a törvény hatályba lépésével egyszerre jelenti majd be a referendumot, hogy a spanyol kabinet legalább ezt ne akadályozhassa meg azzal, hogy az alkotmánybírósághoz fordul. Ugyanis amennyiben a elindul a bírósági eljárás a kérdéses törvényt felfüggesztik, így nem lesz jogalap a népszavazás kiírására.
Miközben a katalán parlamentben a törvényről döntöttek, az épület előtt a függetlenséget támogatók csoportja gyűlt össze. Katalán zászlókat lengettek, és transzparenseket emeltek a magasba Szavazunk! felirattal. A távozó miniszterelnököt tapssal üdvözölték, a törvényt nem támogató néppárti politikusokat pedig kifütyülték.
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Hiába nőttek a fizetések, visszafogott a vásárlási kedv.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.