Halálra ítéltek egy síita hitszónokot Szaúd-Arábiában

Zendülés szításáért halálra ítélték szerdán Nimr Bakr en-Nimr neves síita hitszónokot Szaúd-Arábiában - jelentette be a sejk családja, politikai indíttatásúnak nevezve a döntést.

  • MTI MTI
Halálra ítéltek egy síita hitszónokot Szaúd-Arábiában

A vallási vezetőt "az uralkodóval szembeni engedetlenség" és fegyverviselés vádjában is bűnösnek találták. A halálos ítéletet egy, a terrorizmussal kapcsolatos ügyekre szakosodott rijádi bíróság mondta ki. A 2012 júliusában őrizetbe vett Nimr ellen még tavaly indítottak eljárást.

Az 55 éves hitszónokot azután vették őrizetbe, hogy élére állt a szunnita királyság keleti részében 2011-ben és 2012-ben kirobbant tüntetéseknek, amelyek során a kisebbségben lévő síiták tiltakoztak az őket érő hátrányos megkülönböztetés ellen. Az egyik legradikálisabb síita vezetőnek tartott Nimr letartóztatásának hírére több tüntetés volt a keleti Katíf régióban, amely korábban a demonstrációk központja volt.

A család közleményében elutasította az ítéletet és annak visszavonására kérte a legfelsőbb semmítőszéket. Emellett arra kérték a vallási tisztségviselőket és az emberi jogi szervezeteket, hogy indítsanak kampányt a "hamis vádakon alapuló" ítélet megsemmisítésére. A család hangsúlyozta, hogy Nimr, aki mindössze reformokra próbálta sarkallni a hatóságokat, mindig a tiltakozás békés módját választotta.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?