szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Választási reform, alkotmánymódosítás szerepel egyebek között a Victor Ponta román miniszterelnök vezette bukaresti kormány 2015-16-os időszakra kidolgozott cselekvési tervében, amelyet pénteken ismertettek a koalíciós pártok vezetői.

A novemberi államfőválasztáson alulmaradt Ponta a kormány szerkezetének átalakítására és egy újabb bizalmi szavazásra készül, miután a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bejelentette, hogy kilép a kormányból. 

Ponta szerint a koalíció német mintára egy vegyes választási rendszert javasol, amelyben a képviselők fele egyéni választókerületekből, másik fele pedig pártlistákról jutna a legfeljebb 300 tagú képviselőházba. A szenátus a megyék képviseletét látná el, minden megyének azonos számú mandátumot biztosítva. Hozzátette: a választási reform előkészítésével megbízott parlamenti bizottság a jövő év során dolgozza ki javaslatát, amellyel a külföldön élő román állampolgárok számára biztosítanák a levélben történő vagy elektronikus szavazás lehetőségét. 

A koalíció egy másik javaslata szerint - az államfőhöz hasonlóan - két ciklusra korlátoznák minden választott tisztségviselő mandátumát, beleértve a képviselőket, szenátorokat, polgármestereket és önkormányzati tanácsosokat. Ponta megjegyezte: ez utóbbi módosításhoz az alkotmányt is meg kell változtatni, de a koalíció egyébként is párbeszédre törekszik és konszenzust keres az ellenzékkel az alaptörvény módosítása és más fontos projektek ügyében. 

A szociáldemokrata kormányfő rámutatott: azt a programot szeretné folytatni, amelyre a 2012-es parlamenti választásokon a Szociálliberális Szövetség (USL) kapott kétharmados felhatalmazást. Az USL 2.0 néven újraalakítandó pártszövetséghez a liberális jelzőt Calin Popescu Tariceanu szenátusi elnök bejegyzésre váró Liberális Reform Pártja (PLR) biztosítaná, miután az eredeti USL - a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ellenzékbe vonulásával - februárban felbomlott. 

Romániában 2016 végén jár le a 2012 decemberében kezdődött parlamenti ciklus. Sokan a Ponta-kabinet bukására számítanak, miután a miniszterelnök novemberben megpályázta az államfői tisztséget, de alulmaradt a küzdelemben a jobbközép jelöltjével, Klaus Iohannisszal szemben. Mivel ezt sokan úgy értelmezték, hogy a választók megvonták a bizalmat Pontától, a szociáldemokrata politikus bejelentette: nem tart attól, hogy nincs már elegendő támogatottsága a törvényhozásban, ezért hétfőn bizalmi szavazást kér a parlamenttől megújított kormánya számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!