szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dag Hammarsköljd néhai ENSZ-főtitkár halálának újbóli kivizsgálását kezdeményezte a világszervezetben Svédország, amely szerint a múltban nem ismert információk állnak rendelkezésre az északi ország diplomatájának mai napig rejtélyes halálával kapcsolatban.

Az ENSZ második főtitkára 1961-ben rejtélyes repülőgép-szerencsétlenségben vesztette életét a mai Zambia területén. Dag Hammarskjöld a kongói konfliktus miatt utazott a térségbe. Gépe szeptember 17-ről 18-ra virradóra felrobbant, majd lezuhant Ndola város repülőtere közelében. A tragédiában 16-an haltak meg.

Per Thoresson, Svédország ENSZ-nagykövete hétfőn határozattervezetet nyújtott be, amely javaslatot tesz egy független szakértőkből álló bizottság megalakítására. A testület feladata lenne megvizsgálni a Hammarskjöld-bizottság által tavaly szeptemberben feltárt "új információkat". A tervezet egyúttal felszólítja a világszervezet tagországait, köztük az Egyesült Államokat, hogy hozzák nyilvánosságra "a birtokukban lévő valamennyi vonatkozó információt".

A Hammarskjöld-bizottság 2013 szeptemberében felhívást intézett az ENSZ-hez, hogy vizsgálja ki újra az egykori főtitkár halálát. Tette mindezt azokra a "meggyőző bizonyítékokra" alapozva, amelyek állítása szerint arra utalnak, hogy a diplomata gépét lelőtték. A testület hivatkozott az általa meghallgatott tanúkra is, akik egy másik repülőgépet is látni véltek a Hammarskjöldöt szállító DC-6-os közelében.

Jelentésében a jogászokból és diplomatákból álló független bizottság szorgalmazta az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségnél (NSA), hogy tegye hozzáférhetővé a főtitkár gépének pilótafülkéjében lezajlott beszélgetés felvételét és a rádióüzeneteket. Ezek a dokumentumok a mai napig titkosak.

Dag Hammarskjöld halála "több mint ötven év múltán is nyílt seb" – mondta Per Thoresson. "Megpróbáljuk lezárni ezt az ügyet" – fogalmazott. Véleménye szerint egy hathatósabb vizsgálat és mai modern technika révén meg lehetne vizsgálni a DC-6-os roncsait, és újból ki lehetne kérdezni néhány tanút, akiket annak idején nem hallgattak ki kellő részletességgel.

Az ENSZ Közgyűlése várhatóan még az év vége előtt véleményt nyilvánít a Svédország által benyújtott javaslatról, amelyet 41 másik ország, köztük Zambia is támogat.

A szerencsétlenséget az ENSZ 1961-1962-ben már vizsgálta, a baleset okát azonban nem tudták megállapítani. Nem találtak magyarázatot arra, hogy Hammarskjöld holttestét külön, égésnyomok nélkül találták meg; mint ahogy arra sem, hogy két azonosítatlan holttestre is bukkantak, az egyikben lövedékekkel. A történtek hátterében egyesek a Dél-afrikai Köztársaság, az Egyesült Államok, valamint Nagy-Britannia titkosszolgálatait sejtik, de nem kizárt, hogy Belgium is érintett volt az ügyben, mert fenyegetve látta érdekeit Kongóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!