szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyiptomi származású, 54 évesReda Seyam a "Dzul Karanain" harci nevet viselte, a legmagasabb rangú német volt az IÁ soraiban. Halálát az iraki kormány is megerősítette.

Életét vesztette az Iszlám Állam (IÁ) állásainak bombázása során Reda Seyam német állampolgárságú terrorista, aki "művelődési miniszter" volt a szélsőséges szervezet "kormányában" - jelentették szerdán német televízió- és rádióállomások.

Az NDR, WDR és a Süddeutsche Zeitung értesülései szerint az egyiptomi származású, 54 éves iszlamista, aki a "Dzul Karanain" harci nevet viselte, a legmagasabb rangú német volt az IÁ soraiban. Az ő hatáskörébe tartozott számos iskola mellett az IÁ kezén lévő észak-iraki Moszul egyeteme is. Ezekben egyebek között betiltotta a zene-, művészet-, földrajz- és társadalomtudomány-oktatást. Egy iraki internetes hírügynökség jelentése szerint Seyam december 6-án vagy 7-én halt meg Moszultól délre. Halálát az iraki kormány is megerősítette. 

Reda Seyam évtizedes iszlamista "karriert" tudhat maga mögött. Az 1990-es évek elején gyakori vendége volt a neu-ulmi úgynevezett Multikulturhausnak. Az iszlamista központ, amelyet a bajor hatóságok 2005-ben bezárattak, terrorista találkozóhelyként nemzetközi ismertségre tett szert. Látogatói közé tartozott mások között Mohammed Atta, a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások megszervezője, a New York-i ikertornyoknak vezetett egyik repülőgép pilótája és Szaid Bahadzsi, a terrortámadások logisztikai főnöke.

A délszláv háború idején egy ideig Boszniában tartózkodott, ahol propagandafilmeket készített, amelyek a mudzsahedeket dicsőítették. Gyanú szerint ő finanszírozta az indonéziai Bali szigetén 2002-ben végrehajtott robbantást, amelyben 202 ember veszítette életét, köztük hat német. Ezért soha nem kellett bíróság előtt felelnie.

A hétgyermekes apa családjával éveken át Berlin Charlottenburg negyedében szociális segélyből élt, a német belbiztonsági hatóságok szoros megfigyelése alatt. Ez idő alatt is propagandafilmeket készített, és iszlamista agitátorként működött. 

2012-ben tért vissza szülőhazájába, Egyiptomba, amely akkor iszlamista irányítás alatt állt. Később állítólag a törökországi Reyhanliban tartózkodott. Az ARD német televízió 2013 májusában jelentette, hogy Seyam Szíriában van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!