szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pintér Sándor magyar és Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter olyan megállapodást írt alá, ami lehetővé teszi, hogy Magyarország "a nemzetközi szerződéseit gyorsabban, pontosabban tudja végrehajtani az illegális migráció területén".

Az illegális migráció, a terrorizmus és a szélsőségek megfékezése nem az egyes országok feladata, hanem mindenkinek együtt kell dolgoznia azok kezelésén - hangzott el csütörtökön Belgrádban a magyar, a szerb és az osztrák belügyminiszter találkozója utáni sajtótájékoztatón.

Pintér Sándor magyar és Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter a két tárca együttműködéséről írt alá megállapodást. Pintér Sándor szerint "ez a szerződés lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország a nemzetközi szerződéseit gyorsabban, pontosabban tudja végrehajtani az illegális migráció területén. (…) Az illegális migráció kezelésében egyetértésre jutottunk a szerb kormánnyal, és a kivitelezésnek a részletei, például hogy Magyarország mennyit vállal ebből át egészen a kiindulási országba való visszajuttatásig, az majd a rendőrfőkapitányok feladata lesz".

"Elvekben állapodtunk meg a szerb kormánnyal, az elvek gyakorlati kivitelezését majd az országos rendőrfőkapitányok fogják megoldani" - magyarázta. Hozzátette, hogy amikor illegális migrációról van szó, akkor nem csak a koszovóiak illegális határátlépéséről kell beszélni.

Nebojsa Stefanovic kiemelte: a szerb, a magyar, a német és az osztrák rendőrség együttműködése, a határőrség megerősítése és a hőkamerák használata segített az illegális migráció csökkentésében. Hangsúlyozta, az illegális határátlépők száma drasztikusan csökkent: míg korábban naponta néhány száz illegális migránst fogtak el, az utóbbi 24 órában csupán ötöt.

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter hangsúlyozta, hogy az utóbbi néhány hónapban jelentősen megnőtt Ausztriában a koszovói menedékkérők száma, és a túlterheltség miatt leállt a menedékkérelmek elbírálásának rendszere, ami azok ügyét is lassítja, akik valóban menedékjogra szorulnak. Az embercsempészek is hamis reményt keltenek az elvándorolni vágyó koszovóiakban, és nem valós információkat terjesztenek a menedékjog megadásáról - magyarázta. Az osztrák belügyi tárca vezetője szerint a kormányoknak egyértelműen kell jelezniük és közölniük, hogy ezeket a menedékkérelmeket el fogják utasítani, mert azoknak nincs alapjuk.

Ausztria repülőjáratokat szervez azok számára, akiknek a menedékkérelmét elutasították, így kéthetente a kiinduló országukba szállítják őket. Emellett a magyar és a szerb belügyminiszterrel szóbeli megállapodás született arról is, hogy a közeljövőben szárazföldi úton autóbuszokkal is hazaszállítják majd.

A magyar Belügyminisztérium később közleményben hangsúlyozta: az egyezmény jelentős előrelépést jelent Magyarország számára a gazdasági bevándorlási hullám által okozott problémák kezelésében. "A megállapodás aláírásával elhárult minden akadály az elől, hogy a Magyarország területén feltartóztatott illegális határátlépők hazaszállítása az eddigieknél hatékonyabban és olcsóbban történhessen" - tette hozzá a minisztérium.

Míg a szerb belügyminiszter csökkenő illegális migrációról beszél, addig a szerb sajtó idézte a pristinai Bota Sot napilapnak nyilatkozó Bahri Cani politikai elemzőt, aki szerint eddig az 1,8 milliós Koszovó lakosságának 10 százaléka hagyta el hazáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!