szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hetek óta nem adott hírt magáról a Fény Koreai Presbiteriánius Egyház egyik kanadai lelkipásztora, aki január végén humanitárius misszióra indult Észak-Koreába – mondta kedden Lisa Pak, a vallási közösség szóvivője.

A 60 éves, koreai etnikumú Hyeon Soo Lim családja és a Torontóban működő presbiteriánus egyház azóta nem hallott a misszionáriusról, mióta január 31-én elindult Észak-Koreába, ahol rendszeresen segíti egy szanatórium, csecsemőotthon és egy árvaház munkáját. Eddig több mint százszor utazott a külvilágtól szinte teljesen elzárt kommunista országba.

Pak hangsúlyozta, hogy az utazás semmiképpen sem politikai, hanem missziós jellegű volt. A lelkésznek az eredeti tervek szerint február 4-én kellett volna elhagynia a kommunista országot.

Csun Ki Von, a Durihana nevű dél-koreai keresztény misszionárius szervezet igazgatója, amely észak-koreai menekültekkel foglalkozik, megjegyezte: a lelkészt a hatóságok arra kérték, január 31-én jelenjen meg Phenjanban. Hozzátette, a misszionárius olyan élelmezési programokban is részt vett, amelyek Dzsang Szong Tek, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető 2013 decemberében kivégzett nagybátyjának érdekeltségeihez tartoztak.

Nicolas Doire, a kanadai külügyminisztérium egyik szóvivője azt mondta: a kanadai konzulátus kapcsolatba lépett a lelkipásztor családtagjaival, akiknek segítséget nyújtanak, de "rendkívül korlátozott" az a konzuli segítség, amelyet a kanadai tisztségviselők a külvilágtól elzárt országban kifejthetnek.

Phenjan korábban több amerikai állampolgárt őrizetbe vett vallási okokból, akiket jellemzően a rendszert felforgató tevékenységekkel vádolták meg, de hosszabb-rövidebb fogva tartás után szabadon engedték őket, vélhetően amerikai diplomáciai lobbizás eredményeként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!