Ebolajárvány: a WHO elismerte, hogy többször is hibázott

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy nyilatkozatban elismerte, hogy a tavaly kezdődött nyugat-afrikai ebolajárvány kezelésében több hibát követett el, és egyúttal reformokat helyezett kilátásba.

  • MTI MTI
Ebolajárvány: a WHO elismerte, hogy többször is hibázott

A nyilatkozat szerint – amelyet a Reuters brit hírügynökség ismertetett – a szervezet maga is úgy értékeli, hogy a járványra adott első reakciója lassú és elégtelen volt, és nem tekinthető kielégítőnek az sem, ahogyan felhívta a világ figyelmét a helyzet súlyosságára. 

A WHO nyolc pontban foglalta össze azokat a tanulságokat, amelyeket a járvány kezeléséből vont le. A szervezet egyebek között azt állapította meg, hogy javítani kell az országok közötti információmegosztást, valamint a járványokkal kapcsolatos kommunikációt, és tisztázni kell a felelősségi köröket is. 

Ez volt a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór terjedése tavaly februárban kezdődött, elsősorban Guineát, Sierra Leonét és Libériát sújtotta. Több mint 25 ezren betegedtek meg, több mint 10 ezren meg is haltak közülük.

Az Egészségügyi Világszervezetnél szükségesnek látott reformokról a tagországok januárban határozatot fogadtak el. Ezek közé tartozik egy gyorsreagálású szakértői csoport kialakítása, egy pénzalap létrehozása előre nem látott események gyors kezelhetősége érdekében, a szabályozás szigorítása és az átláthatóság növelése is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.