szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ellenzék és a sajtó kereszttüzébe került Manuel Valls francia miniszterelnök, amiért díszpáholyban nézte végig szombat este a Bajnokok Ligája döntőjét Berlinben, ahova a kormány különgépén utazott. A hétvégén kezdődött vita szerdára még inkább fellángolt, miután a miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy a kormányfőt két fia is elkísérte a kormányzati Falcon-gépen.

A hivatal arra is felhívta a figyelmet, hogy a látogatás hivatalos útnak minősül, mert a Juventus–Barcelona-döntő előtt Valls az Európai Labdarúgó-szövetség elnökével, Michel Platinivel tárgyalt. Ezt egyébként azt UEFA is megerősítette: a francia kormányfő Platini meghívására utazott Berlinbe, ahol a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságról egyeztettek, amelyet Franciaország rendez meg.

A miniszterelnöki hivatal nem titkolta, hogy a 12 férőhelyes repülőgépen volt még hely, így a kormányfőt a hivatalos útjainak kíséretén kívül két fia is elkísérte Berlinbe. A barcelonai születésű Vallsról köztudott, hogy szenvedélyes drukkere a katalán csapatnak.

"A gyermekek jelenléte a repülőgépben egyáltalán nem jelentett többletkiadást" – állította a miniszterelnöki hivatal.

A nemzetgyűlésben a képviselők kedden este többször is utaltak a Nicolas Sarkozy volt államfőt múlt hónapban ért kormányfői bírálatra. Sarkozy a csőd közeli helyzetbe került pártja vezetőjeként bérelt repülőgépen tette meg a Párizs és Le Havre közötti 200 kilométeres távolságot, amikor egy pártrendezvényre sietett, és Valls ezt kifogásolta.    

Christian Jacob, az ellenzéki jobbközép Köztársaságiak nemzetgyűlési frakcióvezetője szerint a problémát azt jelenti, hogy a kormányfő, "aki folyton kioktat mindenkit, kitalált magának egy hivatalos programot, ahelyett, hogy egyszerűen vállalná, hogy meg akarta nézni a mérkőzést".

Francois Bayrou, a centrista Modem elnöke azt kérte a kormányfőtől, hogy "térítse meg az út árát". Ezt egyébként több képviselő is szóvá tette. A sajtó becslései szerint 15-20 ezer euróba kerülhetett a berlini út.   

"A sportnak nagyon fontos szerep jut a nemzetközi események miatt, amelyeket Franciaországban rendezünk, és a miniszterelnök feladata, hogy ezeket a fontos találkozókat támogassa és képviselje Franciaország nevében" – reagált a támadásokra Valls.

A miniszterelnököt szerdán a teljes francia sajtó is bírálta.

A baloldali Libération szerint Valls "öngólt rúgott", és nehéz helyzetbe hozta Francois Hollande államfőt, aki "a példamutató köztársaságot" tűzte zászlajára. A fővárosi Le Parisien szerint az állami pénzen történt kiruccanással Valls nagyot rontott az eddig tökéletes imázsán.

A konzervatív Le Figaro viszont úgy véli, hogy "legitim, ha a miniszterelnök sűrű programja közé kikapcsolódást iktat be, és nem feltétlenül megdöbbentő, hogy két fia is elkíséri egy olyan útra, amely nem jelent többletköltséget az államnak".

A Les Échos című vezető gazdasági lap szerint "Manuel Valls focikirándulása iskolapélda: a miniszterelnök beszédét szombaton a szocialista pártkongresszuson hosszan megtapsolták, a kis- és középvállatok érdekében tett javaslatait jól fogadta a közvélemény, és mégis mit jegyez meg a világ a kongresszusról? A berlini félrelépést".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!