Furcsállta a horvát kormányfő Lázár beszólását a Mol-ügy miatt

A horvát miniszterelnök egy kicsit furcsának találta Lázár János támadó jellegű megnyilatkozását Horvátországgal kapcsolatban.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Furcsállta a horvát kormányfő Lázár beszólását a Mol-ügy miatt

Zoran Milanovic horvát kormányfő csütörtök este azt mondta, "egy kicsit furcsának találja" Lázár Jánosnak kedden az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt elhangzott, Horvátországot érintő kritikáját.

Lázár kedden azt mondta, a szomszédos országok közül jó néhányban tapasztalhatóak "kifejezetten magyarellenes fellépések", ennek keretében a Mol–INA-ügyre utalva példátlannak nevezte a horvát kormány akcióját, amelynek célja szerinte "a Mol teljes vezérkarának bevonása büntetőeljárásokba és a teljes magyar gazdasági elit diszkreditálása".

Lázár János szavai szerint "szándékos és tudatos bojkott" áll a hátterében azért, mert nem készült el a román és a horvát gázvezeték Magyarország irányába.

Milanovic kiemelte: a magyar olajipari vállalat vezetése a felelős azért, hogy az INA körül kialakult helyzet miatt a horvát igazságügy felelősöket keres Horvátországban és esetleg a Mol részéről is.

"Nem az én kormányom kezdte, és nincs semmilyen érintettségünk az ügyben. Magyarország baráti ország, és senkinek nem jutott eszébe bármiben is meggátolni, mert minden energetikai kérdés Horvátország számára is pénzügyi érdek" hangsúlyozta.

Milanovic azt is elmondta, hogy arra fogja kérni Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy Magyarország küldjön két Gripen harci repülőgépet az augusztusban megrendezendő zágrábi katonai felvonulásra.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.