„Ez embertelen”: álruhás újságíró jutott be egy horvátországi menekülttáborba
Szíriainak adta ki magát, így jutott be az egyik menekülttáborba Horvátországban egy holland tévés újságíró. Danny Ghosen dokumentumfilmet készít a látottakról, a tervek szerint októberben lesz a bemutató, de egy rövid részletet már most közzétettek. A felvételen látszik, hogy a horvát–szerb határon fekvő menekülttáborban embertelen körülmények között tartanak bezárva menekülteket, akik szerint a hely maga a börtön.
hvg.hu
A héten közétett, nem egészen 3 perces előzetesben látható a fedett regisztrációs hely, ahol felveszik a menekültek adatait, majd lefényképezik őket. A rejtett kamerás felvételeken megmutatnak egy kerítéssel elzárt területet is, ahol a szabad ég alatt, a földön feküdtek menekültek, többen már napok óta, és azt mondták, hogy a hely maga a börtön.
Danny Ghosen a regisztrációnál azt mondta, hogy szíriai, 34 éves, és még mindig tanul. A 3onderzoekt nevű tévéműsornak forgatta a rejtett kamerás felvételeket. A megjegyzéseit hollandul mondja el, de a menekültekkel saját nyelvükön beszél. Egy fiatal fiú azt mondta neki, hogy próbált információt kérni a horvát hatóságiaktól, de elhajtották.
A börtönként emlegetett elzárt részen takaróba burkolózva vacognak földön ülő, fekvő emberek, köztük gyerekek. Egyikük azt mondta, hogy kilenc napja van már ott, de mindenki legalább hat napot kénytelen ilyen körülmények között vesztegelni, mert a horvát hatóságok nem engedik őket tovább. Pedig azzal hitegették őket, hogy egy nap múlva mehetnek tovább. Étel nincs, és fedett helyre se tudnak menni, csak néhány sátrat lehetett látni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.