szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy formátumú politikust, elveihez hű embert, a magyarországi demokratikus átalakulás egyik vezéralakját tiszteli a külföldi sajtó a kedden elhunyt Göncz Árpádban.

Világszerte megemlékeztek a lapok a 93 éves korában, kedden elhunyt magyar köztársasági elnökről, Göncz Árpádról. A New York Times méltatásában azt is megemlíti, hogy az államfőt a közéletben "Uncle Arpiként", Árpi bácsiként is ismerték. A cikk szerint Göncz Árpádot higgadtságáért és atyai fellépéséért is szerették és tisztelték. Szakmai érdemei mellett arról is írnak New Yorkban, hogy Göncz Árpád huncutságáról és értelméről is ismert volt, a cikk végén egy 2000-es nyilatkozatát idézik: "természetesen egy rossz fordító kevesebb galibát okoz, mint egy rossz államfő".

A Washginton Post méltatásában azt az idézetet közlik a szocializmusban műfordítóként dolgozó Göncztől, hogy "diktatúra idején csak az írók és a művészek képesek megértetni a dolgok emberi dimenzióját".

A szintén Árpi bácsizó BBC-n arra emlékeznek, hogy államfőként nem volt hajlandó aláírni az állami tévé és rádió vezetőinek meneszétést, amikor a népszerűségét vesztő Antall-kormány próbálta a média segítségével visszaszerezni hatalmának egy részét. Ezzel Göncz kivívta azok tiszteletét, akik a sajtószabadságért aggódtak, ám a nacionalisták azzal vádolták az elnököt, hogy a Nyugat bábja – írják.

A Reuters hírügynökség beszámolójában arról írnak, hogy búcsúbeszédében Göncz arra kérte utódját, Mádl Ferencet, fordítsa figyelmét a társadalmi különbségekre, amelyek Magyarországon a demokratikus átalakulás óta egyre érezhetőbbek. "Senkit sem szabadna mással, csak emberi mércével mérni" – idézik tőle a cikk végén.

A Telegraph nekrológja azzal kezdődik, hogy Göncz Árpád egy évtizeden át sikeresen dolgozott azért, hogy hazáját összehozza a Nyugattal és begyógyítsa a múlt sebeit.

hvg.hu

A Euronews videós riportjában számos archív felvételt is bemutattak Göncz Árpád múltjáról.

A Guardian megemlékezése riportosan kezdődik: arról az 1958-as kirakatperről írnak, amelyben életfogytiglani börtönre ítélték Göncz Árpádot és Bibó Istvánt.

A teljesség igénye nélkül íme néhány lap és hírügynökség, amely megemlékezett az elhunyt köztársasági elnökről: Bloomberg, Fox Newsaz MSN spanyol nyelvű kiadása, a spanyol Periodico, a francia Les Echos, az Euractiv, a holland Telegraaf, az osztrák Der Standard és ORF, a német Die Presse, a spanyol La Vanguardia és sokan mások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!