Az Irakba küldendő egység elsődleges feladata lesz, hogy támadásokat szervezzen, túszokat szabadítson ki, hírszerzési adatokat gyűjtsön és foglyul ejtse az Iszlám Állam vezető embereit - közölte Ashton Carter amerikai védelmi miniszter a képviselőház fegyveres erők bizottságában rendezett meghallgatáson.
Ezekkel az akciókkal az amerikai különleges erőknek ez az egysége ösztönözni akarja a helyi erőket a dzsihadisták elleni küzdelemben.
Carter szerint az Egyesült Államok kész kiterjeszteni a szíriai hadműveleteket további különleges erők odaküldésével. Barack Obama elnök október végén engedélyezte, hogy a különleges erők legfeljebb ötven katonáját tanácsadói feladattal Szíriába vezényeljék. Az ő tevékenységüket kívánja most megerősíteni Washington - mondta a védelmi miniszter.
"Háborúban állunk az Iszlám Állammal" - állapította meg Ash Carter, aki szerint a világ többi részének is fokoznia kell erőfeszítéseit a dzsihadisták elleni harcban, mert szerinte csak így lehet elkerülni, hogy megismétlődjenek a november 13-i párizsi merényletekhez hasonló véres események.
A miniszter szerint Oroszország meghirdette ugyan az Iszlám Állam legyőzésére irányuló célját, de ennek teljesítése helyett a szíriai ellenzékre mér csapásokat. "Itt az ideje, hogy Oroszország a jó oldalra álljon" - mondta Carter.
A tárcavezető közölte, az Egyesült Államok elvárja Törökországtól, hogy aktívabban vegyen részt az Iszlám Állam elleni légi és szárazföldi műveletekben, ezen kívül szigorúbban ellenőrizze saját határát. Carter Ankara szemére vetette, hogy a török légi hadműveletek legnagyobb része nem az Iszlám Állam, hanem a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) ellen irányul.
Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök ugyanezen a meghallgatáson azt mondta, Szíriában nehezebb szembeszállni az Iszlám Állammal, mint Irakban. Szíriában ugyanis a terroristaellenes koalíciónak nincs megfelelő partnere.
Márpedig a vezérkari főnök szerint a siker érdekében szükség lenne olyan helyi partnerekre, akik képesek lennének nemcsak elhódítani területeket a dzsihadistáktól, hanem saját ellenőrzésük alatt is tartani azokat. Irakban Dunford szerint azért könnyebb a helyzet, mert ott az amerikaiak számíthatnak a kormányerőkre és a helyi kurdokra is ebben a harcban.